Skip to content

Architekt wnętrz – co robi i ile kosztuje skorzystanie z jego usług

W ostatnim czasie korzystanie z usług architekta wnętrz staje się coraz bardziej popularne. Dzięki temu nasz lokal może nie tylko zyskać nowy wygląd, ale również zmienić się na bardziej funkcjonalne. Koszt za tych specjalistów nie jest zawsze taki sam. Jest różny w zależności od miejscowości i rodzaju wykonywanej pracy. Co również oddziałuje na finalny koszt takiej usługi? Jakiej ceny powinniśmy oczekiwać w Warszawie?

Artrtkuł dzięki uprzejmości Michał Strawa – architekt wnętrz z Warszawy.

Kim jest architekt wnętrz i czym się zajmuje?

Architekt wnętrz pracuje nad projektowaniem i aranżacją wnętrz budynków. W jego pracy nie chodzi tylko o ładne rozmieszczenie mebli, ale też sprawienie, że wnętrze będzie praktyczne. Architekci, którzy ukończyli studia posiadają również wiedzę techniczną o materiałach wykończeniowych, umieją wykonywać rysunki techniczne, rzuty, wizualizacje przestrzeni. Architekci bezbłędnie znają zaawansowane programy graficzne. Powinno się nie mylić architekta wnętrz z projektantem albo dekoratorem. Ten pierwszy skończył studia inżynieryjne, aby pracować jako projektant albo dekorator nie jest wymagane posiadanie żadnego wykształcenia kierunkowego.

Dlaczego cena za projekt mieszkania jest inna niż za projekt domu?

Szczególnie istotna jest wielkość i rodzaj projektowanego lokalu. Na pewno inna cena będzie za kawalerkę, niż za piętrowy domek. W tej sytuacji nie jest to oczywiste, gdyż zazwyczaj architekt weźmie większą opłatę za metr za zaprojektowanie mieszkania niż domu. Najistotniejszy powód jest taki, że w domach przeważnie jest dużo miejsca i jest dużo więcej swobody w projektowaniu. W mieszkaniu natomiast liczy się każdy kąt i każdy nawet niewielki kawałek przestrzeni. Zaprojektowanie funkcjonalnej kawalerki wymaga o wiele więcej czasu.

Nie znaczy to mimo wszystko, że projekt mieszkania będzie kosztowało więcej niż domu. Architekci najczęściej wyznaczają cenę za metr a kawalerka jest przecież niewielka porównując ją do domu jednorodzinnego.

Od czego jeszcze zależy cena za architekta wnętrz?

Poza typem i wielkością projektowanej przestrzeni ważne są kwalifikacje i doświadczenie architekta. Projektant wnętrz jest zawodem otwartym, to znaczy, że mimo tego, że istnieją studia w tym zakresie – nie ma obowiązku kończyć ich, żeby projektować wnętrza. Na rynku z pewnością jest wiele osób oferujących projektowanie mieszkań jednak nie mają wcale doświadczenia. Warto więc zweryfikować jak długo projektant jest na rynku, czy posiada jakiekolwiek opinie za projektowanie mieszkań w Warszawie i czy posiada wykształcenie kierunkowe.

Jeszcze jedną ważną rzeczą jaka wpływa na cenę projektu jest jego zakres. Możesz umówić się z projektantem na stworzenie projektu koncepcyjnego oraz kompleksowego. Ten drugi oferuje bezsprzecznie więcej niż projekt koncepcyjny, a mimo wszystko zawiera jego części. W ramach tego masz różne możliwości układów pokoi, rozmieszczenie mebli, propozycje materiałów wykończeniowych, ale też wizualizację domu, a także pełną dokumentację techniczną.