Skip to content

Ból kręgosłupa – co robić?

Zdarzają się dni, że w najmniej oczekiwanym momencie dopada nas przeszywający ból. Jeżeli jest to ból, którego pochodzenie jest nam znane, bo np. męczy nas jakiś uraz sprzed lat albo skurcz mięśni po znacznym wysiłku fizycznym wtedy nie musimy się nadmiernie obawiać. Ale jeżeli ból nie ma jednoznacznej, znanej nam przyczyny, bez znaczenia w jakim miejscu występuje, trzeba to sprawdzić. Zwłaszcza w sytuacji, gdy jest to ból głowy lub kręgosłupa. Drugie wymienione, są nazywane “chorobą stulecia”, ponieważ teraz lub za kilka lat dotkną większości społeczeństwa. Jak postępować w momencie, w którym nagle dopadnie nas ból w kręgosłupie?

Przyczyny bólu kręgosłupa

Wszystkie rodzaje bólu mają jakąś przyczynę, którą trzeba rozpoznać, żeby wprowadzić {odpowiednie|prawidłowe|kluczowe| środki zapobiegawcze lub leczenie. Najczęstsze powody, przez które odczuwamy ból w kręgosłupie są:
chroniczny stres
u Pań – zbyt częste chodzenie na szpilkach
zwiększenie się masy ciała
siedzący tryb życia
nie poprawna postawa ciała
uraz po przebytym wypadku
podeszły wiek
Powodów może być bardzo dużo i w zależności od ich źródła, musimy usunąć czynnik, który powoduje dyskomfort. Jeżeli np. będzie to nadwaga lub otyłość, szczególnie ważne będzie wdrożenie prawidłowej diety i zredukowanie zbędnych kilogramów. Trudniej jest, jeżeli żaden z przedstawionych wyżej czynników nie występuje a pacjent w dalszym ciągu uskarża się na ciągły ból. Możemy skarżyć się na bóle kręgosłupa w różnych jego odcinkach:
lędźwiowym
krzyżowym
szyjnym
piersiowym

Co zrobić w momencie, w którym, ból się utrzymuje?

Należy najszybciej jak to możliwe iść do fachowca i ustalić w jakim stanie jest nasz kręgosłup. Lekarz przeprowadzi najskuteczniejsze badanie, które ułatwia zdiagnozowanie urazów i schorzeń – rezonans kręgosłupa. Dzięki takiemu badaniu, można bezpośrednio zobaczyć wszystkie kręgi i trzony w każdym odcinku, a dodatkowo umożliwia zobaczenia rdzenia kręgowego. Po sprawdzeniu wyników badań fachowiec wprowadza wszelakie działania, które mają na celu złagodzenie bólu lub pozbycie się go raz na zawsze.

Jak kompleksowo zadbać o kręgosłup?

Przede wszystkim – aktywność fizyczna. Zdrowy tryb życia to podstawa utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia, dbania o postawę ciała i wzmocnienia mięśni stabilizujących. Zbilansowana dieta oraz utrzymanie prawidłowej wagi, jest kluczowym elementem odciążenia kręgosłupa. Pamiętajmy również, że, jeżeli wykonujemy pracę przy komputerzealbo mamy pracę siedzącą, nie zapominajmy, aby w trakcie jej wykonywania zadbać o prawidłową postawę ciała i co jakiś czas, na chwile wstać “rozprostować kości”