Skip to content

Bruk – gdzie i kiedy się pojawił?

Kostka brukowa to niesamowicie popularny materiał na podjazdach, parkingach i deptakach. Są przypadki, kiedy układana jest też na drogach. Skąd wziął się koncept tego typu podłoża i kiedy rozpoczęła się jej historia? Czy jest tylko jeden typ kostki brukowej?

Czym jest bruk?

Bruk to najprościej mówiąc powierzchnia placu, która jest wzmocniona przy pomocy ułożonej na niej warstwy łączących się ze sobą ściśle kamieni albo kostek, przykładowo ceramicznych. Drogę układa się na odpowiednim korpusie z tłucznia oraz piasku, które nie są jedynie po to, aby wyrównać grunt, ale także drenażują opady deszczu. Początkowo bruk oznaczał nawierzchnię wykonaną z kamienia polnego albo różnej wielkości ciosów kamiennych, czyli tak zwane kocie łby, jednak powoli jednak termin ten zaczął być używany też przy gruntach z kostek kamiennych oraz betonowych.

Krótka historia bruku – kiedy został wynaleziony?

Kostka brukowa istniała już w IV wieku p.n.e. w Rzymie. Całkowicie zaczęła być jednak wykorzystywana dopiero w II wieku naszej ery, kiedy to Rzymianie zaczęli budować dotychczasowe brukowane autostrady. Pod koniec II w. mieli ich wybudowanych już setki. Jakiś czas później ulice układane z kostki brukowej można było znaleźć we Francji, Belgii, ale też w Egipcie.

Kostka brukowa, którą znamy jest robiona w nieco inny sposób, dlatego że w starożytnym Rzymie układana była zawsze ręcznie, w wyjątkowych sytuacjach przy pomocy zwierząt. W starożytnym Rzymie, gdzie został wynaleziony bruk, budowa powierzchni brukowych przyczyniło się do poprawienia funkcjonowania miast, przekazywania wiadomości, oraz dostęp do dużej ilości miejsc, nie tylko na terenie Cesarstwa, ale i za granicą. Podobną sytuację możemy zaobserwować dziś, kiedy to autostrady – chociaż zupełnie innymi technikami budowane, pomagają nam w codziennym życiu.

Aktualna kostka brukowa wynaleziona została w XX w. przez Holendrów, ponieważ ich grunty o wiele częściej były podlewane i potrzebowali kostek, które nie będą łamać się i pękać. Początkowo Holendrzy kładli na warstwie utwardzonego piasku, kamienie naturalne albo części z gliny. Pierwsze kostki brukowe miały kształt prostopadłościanu i miały powierzchnię 10 na 20 centymetrów. Do dzisiaj betonową kostkę o takim kształcie zwie się kostką holenderską. Zrobienie takich kostek okazało się tanie, a same produkty bardzo wytrzymałe.

Gdzie spotkać można kostkę brukową?

Firmy brukarskie we Wrocławiu zazwyczaj angażowane są do pracy w domach prywatnych, gdzie kładziona jest kostka brukowa na podjazdach, chodnikach, balkonach i tarasach. Także pozostałe miejsca w ogrodzie często wymagają ułożenia bruku. Dodatkowo brukarstwo jest obowiązkowe podczas robienia parkingów, chodników i rynków w miastach. Duża ilość powierzchni we Wrocławiu i pozostałych miejscowościach wyłożonych jest kostką brukową. Firmy zajmujące się brukarstwem mają dostępne różne modele kostki brukowej i stosują je zależnie od rodzaju powierzchni i zapotrzebowania. Zazwyczaj widziane są kostki betonowe oraz granitowe, a także kamienie polne, znane także jako kocie łby, lub cegły drogowe klinkierowe. Wybierając potrzebną nam kostkę brukową opłaca się podpytać o nią fachowca. Z pewnością sprawdzoną firmę brukarską będziemy w stanie znaleźć we Wrocławiu.