Skip to content

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków – o czym pamiętać?

Coraz więcej ludzi stara się uniezależnić od państwa. Wydarzenia z ostatnich kilkunastu miesięcy powodują, że coraz częściej ludzie myślą o zorganizowaniu sobie przestrzeni, w której bedą całkowicie niezależni. W obliczu wiszących nad głowami kryzysów ekonomicznych są to rozwiązania, które w przyszłości mogą decydować nawet o przetrwaniu.

Przy domach stawia się instalacje fotowoltaiczne, zbiorniki retencyjne, spiżarne czy przydomowe oczyszczalnie ścieków. Skupmy się na ostatniej pozycji – o czym należy pamiętać budując takową?

Oczyszczalnia ścieków przy domu – indywidualna alternatywa dla szamba

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków pod względem wygody jest świetną alternatywą dla szamba. Gospodarstwa domowe produkują duże ilości różnych nieczystości – ich gromadzenie i utylizacja potrafią potrzebować sporych nakładów pracy. Jednak osobista oczyszczalnia ścieków ulokowana przy domu może być rozwiązaniem tego problemu.

Co więcej takie oczyszczalnie są tanie w użytkowaniu. Ich koszt potrafi szybko odzyskać włożone w budowę pieniądze i długoterminowo pozwolić na oszczędności przekraczające wydatki.

Takie konstrukcje przyczyniają się także do ochrony środowiska. Oczyszczoną wodę można wykorzystać ponownie, choćby nawadniając rośliny w ogrodzie. Nieczystości, które podlegają czyszczeniu mogą z powodzeniem pełnić rolę przyjaznego środowisku nawozu.

Co przed budową oczyszczalni ścieków?

Możliwość budowy przydomowej oczyszczalni ścieków może być uwarunkowana od posiadania właściwego zezwolenia. Przed rozpoczęciem prac należy zweryfikować tą kwestię i w razie potrzeby zebrać wszystkie wymagane dokumenty.

Nieruchomość, na której ma powstać oczyszczalnia musi mieć działające przyłącza wodno-kanalizacyjne w Warszawie. Pozwoli to na przepompowywanie nieczystości z rur do właściwego zbiornika. Do sprawdzenia czy przyłącza wodno-kanalizacyjne funkcjnują prawidłowo należy wezwać hydraulika, który oceni ich stan.

Na czym się skupić budując oczyszczalnię ścieków?

Omawiana instalacja wymaga piętnastometrowego dołu, w którym może być zakopany zbiornik na ścieki. W związku z tym najlepiej jest prowadzić wykopy w okresie wiosenno-letnim, gdzie grunt jest rozmarznięta(y).

Istotny jest dokładny zamysł. Dotyczy to nie tylko kwestii konstrukcyjnych, ale też innych towarzyszących czynników. Warto je skonfrontować ze zdaniem specjalistów.