Skip to content

Co szczególnego jest w kotłach na biomasę?

Polska jest niewątpliwie państwem zasobnym w duże zasoby węgla. Jest to przyczyna dla której nadal jest to najpowszechniejsza metoda ogrzewania domów. Niestety, w dłuższej perspektywie nie jest to zbyt przyjazne wyjście dla środowiska naturalnego. Należy więc zastanowić się nad alternatywnymi metodami, które nie wpłyną negatywnie na jakość powietrza. Jednym z takich metod coraz powszechniejszych w ostatnich latach są kotły na biomasę. W tych kotłach pali się pellet, czyli odpad z roślin, który emituje małą ilość zanieczyszczeń. Czy warto zainwestować w ten ogrzewania? Czym właściwie jest pellet i jak jest produkowany?

Źródło:https://domusa.pl/kategoria/kotly-na-biomase/

Z czego wyprodukowany jest pellet?

Ciepło uzyskiwane w kotłach na biomasę produkowana jest dzięki paleniu pelletu. Czym on tak dokładniej jest? Najpowszechniejszym pelletem jest zrobiony z drewna, ale jest kilka rodzajow tego opału. Jest to granulat o długości kilku milimetrów, który powstaje w wyniku sprasowania z użyciem dużego ciśnienia. Podczas jego produkcji pozbawiany jest on w dużej mierze wilgoci, która mogłaby utrudnić jego palenie się. Dlatego jest to surowiec, który szybko i efektywnie się pali. Istnieją następujące rodzaje pelletu:

  • Pellet drzewny,
  • Pellet słonecznikowy,
  • Pellet zbożowy,
  • Pellet wyprodukowany z trawy.

Należy pamiętać, że każdy pellet posiada odpowiednią klasę, która mówi nam o jego jakości, a także efektywności. Do kotłów całkowicie zautomatyzowanych poleca się pellet najwyższej klasy- A1. W małych kotłach posiadających w podajnik automatyczny poleca się pellet A2 trochę niższej jakości. W przemyśle natomiast wykorzystuje się pellet bez klasy.  Co więcej pellet dedykowany do spalania przemysłowego wzbogacony jest w pewną substancję, która sprawia, że żar się spieka. 

Dlaczego poleca się ogrzewać budynek przy użyciu biomasy?

Poza podstawową zaletą jaką jest troska o środowisko, ogrzewanie za pomocą biomasy posiada dużo korzyści. Ponadto, odpady powstałe w wyniku palenia pelletu są wartościowym nawozem pozwaljącym na użyźnienie ziemii. Biomasa jest paliwem, które wyjątkowo sprawnie się rozpala, przez co w krótkim czasie można uzyskać wysoką temperaturę, w przeciwieństwie do zwykłego drewna, przy którym ten proces jest wydłużony. Pellet łatwo się przechowuje, poza tym nie brudzi ona tak jak zdarza się to w przypadku drewna. Kolejną zaletą jaką daje ten typ ogrzewania jest wygoda. Kotły na pellet są niemalże samoobsługowe, a część z nich jest całkowicie automatyczna. Nowocześniejsze kotły same dozują ilość pelletu, rozpalenie a także wygaszenie. W takiej sytuacji uzupełnianie biomasy może mieć miejsce nawet raz w tygodniu. 

Jakie są rodzaje kotłów na biomasę?

Obecnie produkuje się coraz więcej kotłów na biomasę, zapewniające użytkownikom maksymalną wygodę codziennego używania. Obecnie można spotkać następujące rodzaje:
  • Kocioł na biomasę z górnym spalaniem– jest to bardzo ekonomiczna opcja dla osób które nie mogą pozwolić sobie na kosztowniejsze kotły. Ich wadą jest to, że potrzebna jest ręczna obsługa. W jego przypadku rozpalane jest całe paliwo, które jest na ruszcie.
  • Kocioł na biomasę z dolnym spalaniem – ten kocioł jest znacznie bezpieczniejszy od wersji z górnym spalaniem, a co więcej jest efektywniejszy. W tym modelu spaliny są od razu transportowane do odpowiedniego kanału. Tutaj również nie dochodzi do niezamierzonego zgaszenia.
  • Kocioł parowy na biomasę – są to jedne z nowocześniejszych kotłów, zupełnie zautomatyzowanych, dzięki czemu są wyjątkowo wygodne w użytkowaniu. W tych modelach znajdują się są ruchome ruszty oraz podajniki automatyczne. Niektóre kotły samodzielnie usuwają popiół oraz spaliny. 
  • Kocioł fluidalny na biomasę– jest to typ kotła parowego. Ten typ jest przystosowany głównie do wytwarzania gorącej wody. Sposób jego działania polega na wywołaniu procesu fluidyzacji, dzięki czemu emisja gazów cieplarnianych jest minimalna. Na rynku są są kotły atmosferyczne, a także ciśnieniowe. 

Oczywiście wybór właściwego kotła zależne jest od zasobności naszego portfela, a także nieruchomości jaką chcemy ogrzać. Przed zakupem należy policzyć jakie mamy zapotrzebowanie na moc grzewczą, mając na uwadze rozmiar budynku a także zastosowanej jego termoizolacji.