Skip to content

Co to jest pellet? Rodowód i zastosowanie paliwa

Wielu jest ludzi starej daty, którzy lubią ciepło w rodzinnym gnieździe dzięki ogrzewaniu drewnem bądź węglem w kominku. występują też inne formy zachowania ciepła w domu, jak na przykład ogrzewanie gazowe. Ostatnimi czasy pojawiły się jednak nowe sposoby z tym związane. Świat idzie do przodu i każdy zaczyna zwracać uwagę na ekologię strzegąc w ten sposób naszą planetę najlepiej, jak tylko potrafi. W skutek tego dużo chętniej nabywany staje się pellet i kotły na pelet.

Mamy tu styczność z rodzajem paliwa grzewczego, który jest w formie grudek. Posiada kształt typowego walca, a do tego jest bardzo niewielki, w brązowym kolorze. Pochodzi z odpadów rolnych, biomasy, które bez przeszkód poddają się rozkładowi. Postaci pelletu da sięwymienić kilka, oczywiście muszą być one pozbawione wszelakich zanieczyszczeń chemicznych i mineralnych:

  • Pellet drzewny z części drzew, łyka, gałązek
  • Pellet agro z składników naturalnych jak słona czy rośliny

To też można rozbić na dwie grupy. Pierwsza to działanie w gospodarstwie domowym, odpady z tartaków czy różnego rodzaju zakładów drzewnych.

Druga zaś to pellet przemysłowy, dzięki któremu da się ogrzewać budynki, używa się w przemyśle.

czemu pellet jest tak popularny

Do tej pory mieszkańcy najczęściej ponosili dosyć wysoką cenę za to, by ogrzać swój dach nad głową. Wycieczka do lasu po drzewostan, oszacowanie na metry i wydatek wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z węglem również nie jest inaczej. Cena za tysiąc kilogramów to wartość wysokości kilkuset złotych.

Z pelletem jest zupełnie inaczej. Zazwyczaj nabywakupujesię go w niemałych torbach ładowanych po kilkanaście kilogramów. Można go użytkować przez długi czas, a dodatkowo nie mamy trudności z transportem go do domu, co już jest pierwszym argumentem przemawiającym za pelletem.

Coraz bardziej liczne grono podejmuje decyzję o zmianie pieca i przestawienie się na pellet przeważnie z czterech prostych powodów.

  1. Nade wszystko chodzi tu o ochronę przyrody. Nikt nie chce, by z jego paleniska wychodził smog. Ten produkt to paliwo niesamowicie czyste. Na skutek chemosyntezy nie wydobywa się dwutlenek węgla ani żadne substancje smolne, więc nie ma mowy o jakimkolwiek zanieczyszczaniu powietrza
  2. Ważne jest też to, że nie produkuje on sporej ilości popiołu, jak to jest w przypadku pozostałych wariantów ocieplania.
  3. Dzięki temu, że nie produkuje on pyłu, czy brudu to kocioł jest strasznie łatwy w sterylizacji, a tak naprawdę można to załatwić nawet raz na kilka dób.
  4. Końcowym dowodem jest dość przystępna kwota. Oczywiście zależy to od poziomu, ale kontrastując to z drewnem czy węglem wydaje się to o wiele bardziej dogodne.

Jak powstaje pellet?

Dużo zależy od tego, jakiktóry materiał posiadamy. Niemniej jednak start wygląda tu bardzo podobnie, bowiem na samym starcie jest potrzeba zdrobienia go na niewielkie części, co jest przygotowaniem do przyszłej przeróbki. Może być wymóg suszenia go.

Następnie mamy styczność z rozdrobnieniem, rozpłaszczeniem, a potem przystąpić można do końcowego czynu, jakim jest już system formowania. W tym momencie zostaje mu nadana konkretna forma, a więc jest to najczęściej wspomnianyrzeczony walec małych wymiarów. Produkt następnie chłodzi się, pakuje w opakowanie i dostarcza do hurtowni.

Od czego zależy wartość pelletu?

Paliwo dobrej jakości będzie drogie. Najważniejszym czynnikiem, który jest wymagany to atest, który każda działalność wydaje sprawdzając uprzednio produkt pod kątem jego wartości handlowej, genezy i innych zalet. Pomocą dla kupującego musi być w tym przypadku obecność znaku producenta. Wówczas możemy mieć pewność, że pellet jest bezpieczny dla nas, dla środowiska i ma bardzo dobre właściwości.

W jaki sposób taki certyfikat to paliwo może otrzymać? Twórca powinien przesłać okaz do atelier, gdzie podlega testom. Po ich ocenie, a także pozytywnej weryfikacji linii fabrycznej wszelaki twór dostajeotrzymujeswój identyfikator.

Podane powyżej czynniki mają wpływ na to, którą klasę otrzyma dany produkt. Oznacza się go w megadżulach na kilogram i oblicza za tonę. Im mniej megadżuli, tym ranga jest niższa. W Polsce wyróżnia się 3 rangi:

  • Niska klasa, ok. 13 MJ/kg – od 500 do 600 złotych za tonę
  • Średnia ranga, ok. 17 MJ/kg – od 700 do 800 złotych za tysiąc kilogramów
  • Wysoka klasaranga, ok. 19 MJ/kg – od tysiąca złotych za tysiąc kilogramów

Jaki pellet dobrać?

Oczywiście wybór paliwa zależy tylko i wyłącznie od klienta, od jego możliwości pieniężnych. Mogąc jednak wybrać ten idealny, niewątpliwie poleca się pellet drzewny. Zdaje się to być najkorzystniejszą wyborem dla tradycyjnych metod ocieplania, to ten najlepiej wydajny, którego wartość sięga ponad 18 MJ/kg. Przede wszystkim posiada on mniej zawilgocenia niż zwykłe drzewo. Da się go wytworzyć z różnych gatunków drzewa. W tym przypadku należy to podzielić na iglasty, a także liściasty. Bardziej wartościowymi zaletami cechuje się jednak pellet z drzewostanu rodzaju szpilkowego, gdyż przez wzgląd swój skład będzie lepiej się rozpalał. Ma większą siłę. zazwyczaj istnienie żywicy ma spory wpływ na walory energetyczne.

Teraz, kiedy mamy kryzys związany z gazownictwem to właśnie pellet powinien być zauważony na rynku na świecie i dominować w świecie ciepłownictwa.