Skip to content

Co to oznacza, że dom jest pasywny?

W ostatnich latach ekologia jest bardzo istotna. Wiąże się to z tym, że kondycja środowiska naturalnego z roku na rok jest coraz gorsza. Planeta w zasadzie woła o pomoc. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na kilka rozwiązań, które wychodzą naprzeciw potrzebie troski o środowisko. Jakie są to technologie i czym są domy pasywne?

Co to znaczy, że dom jest pasywny?

Przede wszystkim warto wyjaśnić ten drugi termin. Domy pasywne to takie budynki, które nie są jakkolwiek uzależnione od surowców pierwotnych, takich jak chociażby węgiel. W związku z tym są zgodne z naturą, a poza tym zapewniają duże oszczędności mieszkańcom. Dlatego warto poczynić pewne kroki do tego, aby domy pasywne stały się jak najbardziej powszechnym zjawiskiem w Polsce. Jak tego dokonać?

Jeśli pragniesz, aby Twój dom stał się pasywny, zleć to specjalistycznej firmie. W mieście Gdańsk, ale też w okolicach całego Trójmiasta możesz liczyć na fachową pomoc firmy Eco-synergia. Fotowoltaika to ich pasja!.

Fotowoltaika i co jeszcze?

Przede wszystkim należy położyć nacisk na urządzenia, które wpływają na to, czy dom jest pasywny. Pośród nich najbardziej popularna jest rzecz jasna fotowoltaika. Panele fotowoltaiczne czerpią energię ze słońca. Można z niej korzystać, a jej nadmiar magazynować lub sprzedawać odpowiednim przedsiębiorstwom. W ciągu roku można mówić z tego tytułu o ogromnych oszczędnościach.

Fotowoltaika to nie jedyne energooszczędne i ekologiczne rozwiązanie. Istnieją także dla przykładu pompy ciepła czy kolektory słoneczne, które są warte uwagi z wielu powodów. Dzięki wspomnianym rozwiązaniom domy pasywne są budowane coraz intensywniej. Ich cena bowiem jest coraz mniejsza, a państwo robi wszystko, żeby wspomóc osoby pragnące zainstalować fotowoltaikę czy pompę ciepła w swoim domu. Na przykład od 2019 roku fotowoltaika nadaje się do odliczenia od podatku. Ponadto jest wiele rządowych projektów, które proponują dofinansowanie tych technologii. Domy pasywne to przyszłość, która jest teraz.