Skip to content

Co wchodzi w zakres obowiązków księgowej?

Gdy posiadamy własną działalność gospodarczą, zawsze będziemy potrzebować pomocy księgowej. Nie istotne czy bezpośrednio zatrudnimy w naszej firmie na etat, albo podejmiemy decyzję o skorzystaniu z biura księgowego, tak czy inaczej, każdy właściciel firmy będzie potrzebował usług księgowych. Co należy do zadań księgowej?

Zawód, który uważa się za nudny.

Wiele osób myśli, iż zawód księgowej nie jest zbyt interesujący. Na pierwszy rzut oka, może się zdawać, że jest to tylko dokumentacja i cyferki, które trzeba tylko wpisać do systemu lub prawidłowo wzajemnie połączyć. Ale nie jest to prawda. Zawód księgowej to ciężka oraz skomplikowana praca, wymagająca ogromne dozy skupienia oraz wiedzy z zakresu ekonomii, finansów oraz prawa.

Jakie są obowiązki księgowej?

Zakres obowiązków księgowej w Gdyni jest naprawdę bardzo obszerny. Do istotnych zadań księgowej należy przede wszystkim:

  • zadbanie o prawidłowe rozliczenie finansowe firmy – zwłaszcza to do Urzędu Skarbowego i ZUSU-u.
  • Rozliczenie współpracy z klientami oraz kontrahentami firmy
  • Prowadzenie dokładnej ewidencji księgowej – zależy od tego, jakim sposobem się rozliczamy – ryczałt, księga przychodów i rozchodów czy pełna księgowość – wszystko to będzie w rękach księgowej.
  • rozliczenie podatku VAT, również wystawianie i rozliczanie faktur
  • ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych
  • deklaracje podatkowe – wypełnienie oraz wysyłanie ich w odpowiednim czasie do organu podatkowego

Co lepsze – mieć indywidualną księgową czy zdecydować się na biuro rachunkowe?

Wiele zależy od tego, jaki typ działalności i jaki posiadamy sposób pracy. Dla osób, które są bardziej zabiegane i lubią załatwiać swoje biznesy mobilnie, zdecydowanie wygodniejszym wyjściem, jest skorzystanie z usług biura księgowego. Kontakt z biurem możemy mieć telefonicznie, faktury i potrzebne dokumenty wysyłać na maila lub ewentualnie podrzucać pod wskazany adres. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy na kosztach zatrudnienia kolejnego\osobnego pracownika oraz na wyposażeniu go, w odpowiednie narzędzia do pracy. Księgowa w dużych polskich miastach jak Gdynia, Poznań lub Wrocław będzie łatwa do znalezienia, szczególnie kiedy zdecydujemy się na biuro rachunkowe.