Skip to content

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Mnóstwo osób analizuje to, czy współczesne technologie, typu fotowoltaiczne panele słoneczne to korzystne rozwiązanie dla naszych domowych budżetów. Każdy zdaje sobie naturalnie sprawę z tego, iż jest to stosunkowo poważna inwestycja, lecz fotowoltaika cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno pośród osób budujących nowe domy, jak i tych posiadających już nieruchomość.

Fotowoltaika – spora oszczędność

Dobrze jest mieć świadomość tego, że odpowiednio dobrane panele fotowoltaiczne są w stanie sprawić, że nasze opłaty za energię elektryczną w okresie 12 miesięcy spadną nawet o 90%. Dodatkowo, takie ogniwa fotowoltaiczne zachowują swoje parametry przez wiele lat, co oznacza, iż raz wydane fundusze zapewnią nam długotrwałe profity. Szacuje się, iż w przypadku takich rozwiązań jak instalacje fotowoltaiczne ogniwa mogą prawidłowo działać co najmniej 25 lat.

Fotowoltaika – komfort i dbałość o środowisko

Jeżeli w naszym domu będzie zamontowana fotowoltaika panele pracują tak naprawdę bezobsługowo, zatem nie trzeba się nimi zajmować w jakikolwiek sposób. Co więcej jeśli decydujemy się na korzystanie z naturalnych źródeł energii dbamy o naturę oraz przyszłość naszej planety.

Fotowoltaika jest w Polsce coraz bardziej popularna. Wynika to z zalet, które można jej przypisać. Panele słoneczne to dziś naprawdę częsty widok w Polsce. Mnóstwo osób, które dopiero bierze pod uwagę ich montaż zastanawia się na tym, jaka jest ich cena oraz co ma na nią wpływ. Zobaczmy co ma wpływ na to, ile kosztuje fotowoltaika.

fotowoltaika

Jakie zalety ma fotowoltaika?

Zacznijmy od tego dlaczego w ogóle warto montować panele słoneczne. Fotowoltaika zamienia energię słoneczną na energię elektryczną. Dzięki temu panele słoneczne pozwalają nam na uniezależnienie się od dostawcy prądu. Jeżeli mieszkamy w okolicy, w której często mają miejsce awarie skutkujące przerwami w dostępie do energii elektrycznej, fotowoltaika sprawdzi się doskonale. Dodatkowo pozwala ona uniknąć rosnących coraz szybciej rachunków za prąd. Fotowoltaika jest rozwiązaniem korzystnym dla środowiska naturalnego. Panele słoneczne podczas pracy nie emitują gazów i pyłów, które negatywnie wpływają na przyrodę. Nie generują hałasu, co oznacza, że obecność paneli słonecznych nie wpływa negatywnie na komfort mieszkania w domu. Panele słoneczne są bezobsługowe, a raz zamontowane służą bardzo długo.

Zobacz ofertę firmy Eco-synergia – województwo Pomorskie to obszar ich działania.

Cena fotowoltaiki a miejsce montażu

Tym, co wpływa na koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej jest na ogół miejsce montażu. Najlepiej jest, jeśli panele słoneczne można zamontować na dachu , nie wprowadzając na nim żadnych poprawek. Wtedy cena jest najbardziej korzystna. Może jednak zdarzyć się tak, że panele muszą znaleźć się na gruncie. W takiej sytuacji koszt zostanie zwiększony o budowę specjalnej konstrukcji , a także przygotowanie przekopu po to, aby doprowadzić instalację fotowoltaiczną do domu.

Warto też zapoznać się z realizacjami firmy Sollab – również województwo Pomorskie

Czy doświadczenie firmy wpływa na cenę instalacji fotowoltaicznej?

Na ogół jest tak, że cena zależy od doświadczenia firmy. Doświadczone firmy, które długo działają na rynku paneli słonecznych mają najczęściej nieco wyższe stawki. Oszczędzanie na fotowoltaice się jednak nie opłaca. Firma, która dopiero zaczyna swoją działalność na tym rynku może wykonywać instalację niewłaściwie. Zawsze jest również ryzyko błędnego obliczenia mocy, jaką powinna mieć instalacja.

Czy lokalizacja wpływa na cenę fotowoltaiki?

Decydując się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych, zawsze trzeba pamiętać, że w większych miastach takich, jak Rybnik, Białystok, Bytów czy Gdańsk ceny są nieco wyższe. Mimo to na instalację paneli słonecznych warto się zdecydować.

Czy rozmiar instalacji wpływa na cenę fotowoltaiki?

Im większa instalacja, tym rzecz jasna więcej trzeba będzie za nią zapłacić. Podobnie jest wtedy, kiedy panele muszą charakteryzować się większą mocą. Należy jednak pamiętać, że wielkość instalacji zawsze musi być dopasowana do gospodarstwa domowego. Nie jest więc polecanym pomysłem zmniejszanie jej po to, aby zapłacić mniej.

Czy montaż fotowoltaiki może być dofinansowany?

Jeżeli chcemy zamontować instalację fotowoltaiczną, a jednocześnie zależy nam na tym, aby ponieść możliwie jak najmniejszy koszt, warto postawić na dofinansowanie. Obecnie dostępne są różne programy, które dają szansę na otrzymanie dofinansowania do paneli słonecznych. Fotowoltaika to nie bez powodu jest wybierana coraz częściej. Na pewno poniesiony wydatek zwróci się stosunkowo szybko.