Skip to content

Czy okna drewniane pasują do nowoczesnego designu domu?

Nie można zaprzeczyć, że drewniane okna mają swój czar. Drewno jest materiałem, który pozwala uzyskać naprawdę atrakcyjny estetycznie efekt. Okna drewniane są produktem dosyć kosztownym i wymagającym należytej pielęgnacji. Ich obróbka jest również czasochłonnym zajęciem.

Mimo ceny i wymagań jakie drewno nakłada na właściciela, wciąż nie brakuje chętnych na tego rodzaju styl.

Dziś, kiedy mamy do czynienia z nowoczesnym stylem budownictwa, trzeba dużo fantazji by dopasować drewniane okna do całościowego wyglądu budynku. Okna drewniane w Krakowie bowiem, kojarzą nam się na ogół ze starszymi budynkami. Ale mogą się także dobrze komponować w nowoczesnym designie.

Jak dopasować drewniane okna do domu?

Modernistyczne budownictwo charakteryzuje się specyficznymi formami architektonicznymi. Kładzie się nacisk na nieszablonowe formy. Posiadacze mieszkań budowanych w nowoczesnym stylu kładą nacisk na przestronne witryny, które pozwalają dobrze nasłonecznić do domu. W tym celu wykorzystuje się dużo szkła i kreuje przeszklone przestrzenie.

Nowoczesne budownictwo wysoko stawia też ekologię i zapotrzebowanie energetyczne(ą) domostwa. Istotne jest to z jakich materiałów i przy użyciu jakich technik budynek powstaje.

Drewno jako naturalny materiał mogłoby się dobrze wkomponowywać w ten trend. Wszak jest bezemisyjne i w stu procentach naturalne. Ale charakterystyczne kolory i fason, które cechują okna drewniane nie będą pasować do każdego projektu.

Najlepszym rozwiązaniem jest wiedzieć już na etapie projektowania, że chcemy posiadać drewniane okna. Wtedy całość można opracować w taki sposób, aby cel ten zrealizować.

Modernistyczne budowle i oldschoolowe wykończenia – jak je połączyć?

Współczesne budownictwo często bazuje na tworzywach sztucznych. Można z nich stworzyć przedmioty i ozdoby o dowolnym kształcie. Jeśli chodzi o okna, które instaluje się w now powstałych domach przeważnie są to okna PCV. Są one stosunkowo tanie, a także łatwe w montażu i niewymagające wiele pracy już po wstawieniu.

Kiedy wymarzymy sobie okna drewniane jako zwieńczenie naszego budynku, jak wspomniano, warto mieć plan jak je zaaranżować. Wygląd domu powinien być spójny, wszystkie elementy powinny tworzyć całość – jak puzzle. Dlatego dopasowując okna drewniane trzeba wziąć pod uwagę wygląd wewnętrzny i zewnętrzny mieszkania.

Wątpliwości? Rozwiej je!

Aby mieć szerszy wachlarz rozwiązań warto skontaktować się z fachowcem. Osoby zajmują się architekturą zarobkowo z pewnością będą zdolni doradzić satysfakcjonujące rozwiązanie.

Przeważnie takie osoby mają w głowie kilka różnych rozwiązań na realizację projektu. Warto podążać za ich doświadczeniem i zapozanć się z ich spojrzeniem.