Skip to content

Czy okna drewniane pasują do nowoczesnego designu domu?

Nie można zaprzeczyć, że drewniane okna mają swój urok. Drewno jest materiałem, który pozwala uzyskać naprawdę ładny wizualnie efekt. Okna drewniane są produktem stosunkowo drogim i wymagającym odpowiedniej konserwacji. Ich przygotowanie jest również czasochłonnym zajęciem.

Mimo ceny i obowiązków jakie drewno nakłada na posiadacza, wciąż nie brakuje chętnych na tego rodzaju rozwiązanie.

Dziś, kiedy mamy do czynienia z nowoczesnym stylem budownictwa, trzeba dużo wyobraźni by dopasować drewniane okna do całościowego kształtu budynku. Okna drewniane w Krakowie bowiem, kojarzą nam się na ogół ze starszymi budynkami. Ale mogą się także dobrze komponować w nowoczesnym designie.

Nowoczesny dom z drewnianymi oknami – jak to rozegrać?

Nowoczesne budownictwo cechuje się specyficznymi formami architektonicznymi. Kładzie się nacisk na niestandardowe bryły. Posiadacze mieszkań budowanych w nowoczesnym stylu kładą nacisk na przestronne witryny, które pozwalają dobrze nasłonecznić do wnętrza. W tym celu wykorzystuje się dużo szkła i kreuje przeszklone przestrzenie.

Nowoczesne budownictwo wysoko stawia też ekologię i zapotrzebowanie energetyczne(ą) domostwa. Ważne jest to z jakich materiałów i przy zastosowaniu jakich technik budynek powstaje.

Drewno jako naturalny materiał mogłoby się dobrze wpasowywać w ten trend. Przecież jest zeroemisyjne i w stu procentach naturalne. Ale charakterystyczne kolory i faktura, które cechują okna drewniane nie będą pasować do każdego projektu.

Najlepszym wyjściem z sytuacji jest wiedzieć już na etapie przygotowań do budowy, że chcemy posiadać drewniane okna. Wtedy całość można opracować w taki sposób, aby cel ten osiągnąć.

Jakie okna wykorzystać w nowoczesnym budownictwie?

Współczesne budownictwo często opiera się na tworzywach sztucznych. Można z nich stworzyć przedmioty i dodatki o wybranym kształcie. Jeśli chodzi o okna, które instaluje się w nowo wybudowanych domach zazwyczaj są to okna PCV. Są one stosunkowo tanie, a także łatwe w montażu i niewymagające wiele pracy już po założeniu.

Kiedy wymyślimy sobie okna drewniane jako zakończenie naszego budynku, jak wspomniano, warto mieć plan jak je zaaranżować. Wygląd domu powinien być w miarę jednolity, wszystkie elementy powinny tworzyć całość – jak puzzle. Dlatego dopasowując okna drewniane należy wziąć pod uwagę wygląd wewnętrzny oraz zewnętrzny mieszkania.

Specjalista prawdę ci powie

Aby mieć szerszy wachlarz rozwiązań warto skonsultować się z specjalistą. Osoby zajmują się budownictwem zarobkowo z pewnością będą w stanie doradzić zadowalające rozwiązanie.

Zazwyczaj takie osoby mają w głowie kilka różnych sposobów na realizację projektu. Warto podążać za ich doświadczeniem i zapozanć się z ich spojrzeniem.