Skip to content

Czym jest i co powoduje deratyzacja?

Czym jest deratyzacja?

Najprościej mówiąc deratyzacja polega na zwalczaniu myszy i szczurów. Gryzonie rozmnażają się niesamowicie szybko, a niestety przenoszą groźne choroby i sieją spustoszenie w piwnicach albo co gorsza w ścianach, zjadają kable i niszczą rury .

Deratyzacja może być chemiczna i mechaniczna, polecane jest także łączenie obydwu środków w celu lepszego efektu. Deratyzacja chemiczna bazuje na substancjach trujących, które wykładane są w szczególnie odwiedzanych przez gryzonie miejscach. Trutki mogą mieć konsystencję ziaren, żeli i granulatów. Wszystkie trucizny są mocno zabezpieczane przed innymi zwierzętami i ludźmi oraz odpowiednio oznakowane. Deratyzacja mechaniczna polega na umieszczeniu specjalnych pułapek, wabików albo lepów, które łapią gryzonie. Sama w sobie nie zabija szkodników.

Czego należy przypilnować przeprowadzając deratyzację?

Wskazane jest, żeby nie wpuszczać dzieci i zwierząt domowych do pokoi z trucizną na szczury. Najbardziej wystawione na niebezpieczeństwo są polujące na myszy koty. Szkodniki, które zjedzą trutkę zaczynają być osowiałe, jednak ciągle chodzą. Przez to kot szybciej może na nie zapolować, niestety powoduje to otrucie pupila. Ważne jest aby dokładnie zamknąć przed psami i kotami wszystkie gabinety, w których porozstawiane są pestycydy, a jeżeli mamy taką możliwość – wysłać zwierzaka na kilka dni do bliskich.

Kto podejmuje decyzję o deratyzacji?

Każdy zarządzający nieruchomością musi przeprowadzić deratyzację w sytuacji kiedy w budynku zaczynają być widoczne gryzonie. Jest to zapisane w Ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. Nie musisz o tym myśleć jeżeli mieszkasz w bloku, ponieważ jest to obowiązek administracji albo wspólnoty mieszkaniowej. 

Każda gmina ma dodatkowo osobne zapisy, które opisują z jaką częstotliwością trzeba przeprowadzać odszczurzanie. W Warszawie obowiązkowe jest to dwa razy w roku – w miesiącach kwiecień-maj oraz listopad-grudzień. W tym celu zgłoś się Dezynsekcja i deratyzacja Hanna Skowronek. Przedsiębiorstwo to działa na obszarze takich dzielnic stolicy jak Mokotów czy Praga.

Weź pod uwagę, że nie warto przekładać terminu pozbycia się szkodników. W szczególności dlatego, że niewykonanie deratyzacji w ustalonych terminach jest wykroczeniem i możesz dostać za to grzywnę. A dodatkowo, myszy i szczury są dużym problemem i im bardziej będziesz przedłużać wykonanie odszczurzania, tym dłużej będzie to trwało. Przy większym problemie warto więc wynająć sprawdzoną firmę, którą bez problemu zaklepiesz w Warszawie.