Skip to content

Czym są domy szkieletowe?

W budownictwie co chwila klarują się coraz nowsze style. Jednym z ostatnich krzyków mody w tej kwestii są domki szkieletowe. Do niedawna kojarzyły się one głównie z letnimi rezerwacjami, w których ludzie spędzali urlopy.

Jednak z rozwojem technologii, coraz więcej osób decyduje się na mieszkanie w takich miejscach całorocznie. Budowa domów szkieletowych zachęca do stawiania na to rozwiązanie dzięki oszczędności czasu, kosztów i materiałów.

Aktualnie coraz więcej firm oferuje budowę tego typu domów. Poprawa wytrzymałości materiałów, sprawia, że w szybkim tempie każdy może mieć gotowy dom szkieletowy pod klucz.

Warto zatem dowiedzieć się co przemawia za tego typu nurtem. Przy okazji można sobie odpowiedzieć na pytanie, czy dom szkieletowy realizuje nasze wymagania.

Dom szkieletowy – jak powstaje?

Domki szkieletowe buduje się opierając się o drewniany szkielet, do którego wiązane są ściany, stropy i sufit. Pozwala to na przygotowanie większości elementów odrębnie, dzięki czemu wszystko przebiega znacznie szybciej niż w przypadku murowanego stawiania domu.

By powstał dom szkieletowy pod klucz, cały(a) stelaż wiązana jest metalowymi kotwami do fundamentu lokum. Jest to przy okazji najważniejszy element całej budowy. Należycie zamontowany szkielet zapewnia trwałość i bezpieczeństwo takiego rozwiązania.

Budowa domów szkieletowych, to kolejno instalacja poszczególnych części składowych domu do szkieletu. Jest to zadanie proste, jednak wymagające dokładności.

Wykorzystanie gotowych półproduktów pozwala znacznie obniżyć koszty takiej budowy. Żeby stawiać domki szkieletowe nie trzeba angażować dużej liczby pracowników. Warto jednak przedyskutować ten pomysł z ekspertami, którzy zapewnią pomoc w całym procesie.

Plus i minusy domów szkieletowych

Wspomniany wcześniej czas powstawania takiego domu jest jego wielkim atutem. Budowa domów szkieletowych trwa średnio 2-3 miesiące – bez porównania mniej niż stawianie domu murowanego.

Oprócz tego cena takich domów jest znacznie tańsza. Dodatkowo koszt całego przedsięwzięcia ustalona jest z góry – nie ma mowy o nagłych kosztach. Na cenę wpływa też mniejsza liczba budowlańców zaangażowanych w realizację.

Energooszczędność to następny atut, który wyróżnia dom szkieletowy pod klucz. Dobra izolacja zapobiega utracie ciepła i utrzymuje odpowiednią temperaturę wewnątrz. Ponadto nowoczesne domy szkieletowe często kooperują z pompami ciepła czy fotowoltaiką, co pozwala jeszcze bardziej zredukować koszty użytkowania.

Żeby takie rozwiązanie mogło być trwałe konieczne jest dopracowanie wszystkich detali. Ważny jest profesjonalizm producentów. Przy tego typu konstrukcjach każda drobnostka może wpływać na efekt końcowy.

Komu zlecić budowę domu szkieletowego?

By cały projekt miał ręce i nogi niezbędni są specjaliści. Szukając firm, które wykonają dom szkieletowy pod klucz trzeba dokładnie zbadać ich historię.

Dobrze również poszukać opinii(e) klientów i przejrzeć już wykonane projekty. Budowa domów szkieletowych to dla wielu firm prawdziwa pasja, co widać po ich podejściu – trzeba jednak wiedzieć gdzie szukać.

Rozmowy z producentem wydają się najlepszą drogą, gdy zainteresują nas domki szkieletowe.