Skip to content

Dezynfekcja pomieszczeń – jak to robi profesjonalna firma?

Czy dezynfekcja, dezynsekcja i sterylizacja to to samo?

Dezynfekcja jest nieustannie mylona z dezynsekcją, kiedy tak naprawdę nie mają one ze sobą nic wspólnego. Za pomocą pierwszego odkażamy rany, powierzchnie i pomieszczenia. Dezynsekcja za to polega na zwalczaniu szkodników.

Przeglądając teksty i strony o dezynfekcji często znajdziemy pojęcie sterylizacji. Ten proces najczęściej wykorzystywany jest przy narzędziach medycznych i całkowicie usuwa drobnoustroje z rzeczy, kiedy dezynfekcja tylko częściowo je zwalcza.

SpecjaliściFachowcy od dezynfekcji w mieście Warszawa to bez wątpienia Dezynsekcja i Deratyzacja Hanna Skowronek.

Jakie są metody dezynfekcji i czym się różnią?

Do dezynfekcji wykorzystywane są metody fizyczne i chemiczne.

Fizyczna metoda dezynfekcji wykorzystuje parę wodną w temperaturze 100-105°C. Jeżeli stosujemy ją do przedmiotów to musimy je wcześniej oczyścić. Przy zmniejszeniu ciśnienia pary wodnej stosowana jest również przy odzieży.

Kolejna możliwość zastosowania metody fizycznej to użycie promieni UV (o długości 256nm). Usuwają mikroorganizmy występujące w powietrzu i na powierzchniach. Wskazane są do dezynfekcji całych pomieszczeń. Tutaj polecamy zatrudnić ekipę, w Warszawie bez problemu zamówisz sprawdzoną grupę.

W dezynfekcji chemicznej wykorzystywane są substancje mające charakter bakteriobójczy. Zalicza się do nich przykładowo alkohol etylowy, fenole i utleniacze.

Doskonałym przykładem użycia dezynfekcji chemicznej jest odkażanie skaleczeń wodą utlenioną, albo tak częste w dobie pandemii dezynfekowanie rąk płynami antybakteryjnymi.

Na co zwrócić uwagę kiedy dezynfekujemy mieszkanie

W dobie pandemii dezynfekcja kojarzy nam się z regularnym otwieraniem okien w pokojach gdzie przebywa więcej osób, myciem blatów i ławek środkami opierającymi się na alkoholu, oraz czyszczeniem nimi klamek i przedmiotów, które są wielokrotnie ruszane.

Pamiętajmy, żeby dezynfekować mieszkanie nie tylko kiedy jeden z lokatorów złapał koronawirusa, ale także przy grypie, wszawicy, albo bardzo groźnej u naszych pupili parwowirozy.

Co jeszcze powinno nas skłonić do odkażenia domu?

Mieszkanie powinno być całkowicie wyczyszczone i zdezynfekowane po zabraniu z niego osoby zmarłej. Kolejnym powodem dokładnego pozbycia się mikroorganizmów jest okoliczność, kiedy w domu mieliśmy pasożyty i nie chcemy ich ponownej inwazji.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dezynfekcję przeprowadził sam, musisz wtedy wziąć pod uwagę parę rzeczy. Ubrania powinieneś wrzucić do temperatury co najmniej 60°C, a pościel i ręczniki nawet do 90°C. Jeżeli nie możesz, to kup specjalne artykuły do dezynfekcji prania. Dobrze dobrany detergent odkaża już przy 30-40°C. Weź pod uwagę, że w celu pozbycia się bakterii z naczyń powinieneś włączać zmywarkę na około 70°C.

Ostatnia nasza zasada mówi o regularnym wietrzeniu mieszkania i wyrzucaniu śmieci. Ważne jest również dokładne wyczyszczenie wszystkich często dotykanych rzeczy. Z pewnością warto szczególnie sprawdzić klawiaturę komputerową albo włączniki światła. Utrzymywanie porządku na co dzień zaoszczędzi Ci pracy i sprawi, że drobnoustroje nie będą osiedlały się tak bardzo.

Często warto jest jednak zatrudnić ekipę do dokładniejszego i mocniejszego zabiegu dezynfekcji. Ceny różnią się zależnie od wielkości pomieszczenia, albo od miejsca zamieszkania. W Warszawie będzie drożej niż w małej miejscowości, ale o wiele prościej jest znaleźć odpowiednią pomoc.