Skip to content
Moje

Działanie i zalety rekuperacji

Rekuperacja jest coraz częściej spotykana w rejonie Gdyni i całego Trójmiasta. Do skoku zapotrzebowania przyczynia się progres technologii budowlanych. Gdy nowe budynki stają się coraz lepiej izolowane, powszechnie montowane są szczelne okna, rotacja powietrza we wnętrzu jest trudnością. Poznaj plusy rekuperacji i sprawdź, jak działa.

Na czym polega rekuperacja?

Najbardziej instynktowną rzeczą, którą robi większość osób, jest otworzenie okien. Wiąże się to jednak z dużą stratą ciepła w pomieszczeniach wentylowanych w ten sposób. Dochodzi do tego hałas oraz zanieczyszczenia z zewnątrz kłopotliwe dla osób z alergią, zwłaszcza gdy chodzi o spore miasto takie jak Gdańsk czy też Gdynia. Rekuperacja to system wentylacji nawiewno – wywiewnej z odzyskiem ciepła. Dzięki wirnikom świeże chłodne powietrze, które zostaje pobierane do pomieszczenia zostaje ocieplone dzięki energii odzyskanej z powietrza, które zostało usunięte z pomieszczenia. Proces ten przebiega bezgłośnie oraz przy minimalnym zużyciu energii.

Plusy rekuperacji

Niewątpliwą zaletą rekuperacji jest sprawa oszczędności. Rekuperacja umożliwia na oszczędność na koszcie za ogrzewanie nawet do 70%, dzięki temu, że nie wytraca się temperatura w czasie wymiany powietrza w pomieszczeniach. Dzięki wykorzystaniu filtracji masz możliwość rozkoszować się czystym powietrzem bez nieprzyjemnych zapachów czy hałasu. Jest to także wysoce bezpieczne dla środowiska rozwiązanie. Bez rekuperacji budynki ekologiczne bądź pasywne nie mają możliwości odpowiednio działać. Największą zaletą rekuperacji jest jednakże jej dobry wpływ na samopoczucie, dzięki czystemu powietrzu o właściwej temperaturze i wilgotności poczujesz się lepiej, Twój sen stanie się zdrowszy, poprawi się Twoja koncentracja, ciało i błony śluzowe będą odpowiednio nawilżone, a alergicy dostaną wolne od pyłków powietrze.

Jak zamontować rekuperację

Aby rekuperacja działała bez zarzutu, niezbędny jest dobry projekt techniczny i fachowy montaż. Warto skorzystać z usług fachowej firmy działającej na terenie Gdyni. Dzięki temu masz możliwość cieszyć się zdrowym powietrzem przez długi czas.

Źródło: ecosynergia.pl