Skip to content
Moje

Filtry siatkowe, żwirowe czy dyskowe – które wybrać?

Po co tak na dobrą sprawę potrzebne są filtry przy systemach nawadniających ogród? Przede wszystkim redukują one zanieczyszczanie roślin osadami, które przekazywane są z wodą w czasie deszczu. W dodatku utrzymują system nawadniania w dobrej kondycji i dbają o jego poprawną pracę. Opłaca się je stosować choćbyśmy nie korzystali z wody deszczowej, dlatego, że zawsze może się zdarzyć sytuacja kiedy zjawią się zabrudzenia przykładowo podczas naprawy systemu nawadniania.

Filtry zawsze należy dobierać ze względu na model i rozmiar pojawiających się zanieczyszczeń i maksymalny przepływ. W sklepach możemy kupić 3 różne typy filtrów, w związku z tym każdy powinien znaleźć odpowiedni model dla siebie.

Filtry siatkowe – charakterystyka

Filtry siatkowe – np. takie z Watermil są najprostszymi filtrami do systemów nawadniania. Są to filtry mechaniczne i do pozbycia się osadów wykorzystują siatkę, która umieszczona jest we wkładzie umieszczonym w obudowie. Filtr siatkowy idealnie sprawdza się przy oczyszczaniu wody z kawałków organicznych.

Należy dodać, że filtry siatkowe mogą być wykorzystywane same, lub jako dodatek do filtrów żwirowych – w takiej sytuacji widzimy dwa razy większą niezawodność w czyszczeniu wody.

Na rynku kupimy filtry manualne, półautomatyczne i automatyczne, a różnić się od siebie będą sposobem ich sprzątania. Przy takich manualnych konieczne jest czyszczenie ich samodzielnie poprzez wyjęcie wkładu, który następnie trzeba obmyć pod bieżącą wodą. Filtry półautomatyczne posiadają taki jakby czujnik, który sygnalizuje, że przyszedł czas na umycie wkładu. Wciąż należy samodzielnie wykonać taką czynność, ale jest to dużo prostsze niż podczas czyszczenia filtrów manualnych. I na koniec są również filtry stuprocentowo automatyczne, które mają indykatory zanieczyszczenia, plus do tego sterownik, który automatycznie myje siatkę filtra.

Filtry żwirowe – do czego służą i czym się wyróżniają?

Filtry żwirowe (zobacz) zdarza się, że używane są razem z filtrami siatkowymi. Jest to spowodowane tym, że oczyszczają one wodę z wyznaczonych materiałów takich jak żelazo i mangan. Filtr siatkowy w takich momentach wspiera czyszczenie wody powierzchniowej i odsącza te substancje, z którymi filtr żwirowy nie może sobie poradzić.

Filtry żwirowe podzielimy na hydrocyklony i filtry beczkowe. Hydrocyklony mają małe gabaryty i charakteryzują się dużą przelotnością. Bywają wykorzystywane przeważnie do filtrowania roztworów mineralnych.

Filtry beczkowe za to mają zastosowanie przy odżelazianiu i odmanganianiu, usuwaniu zabrudzeń z wód powierzchniowych oraz pozbywają się bardzo drobnych zawiesin mineralnych. Takie filtry zapełnianie są indywidualnie wybranym do typu nalotów złożem filtrującym.

Charakterystyka filtrów dyskowych

Filtry dyskowe – np. takie filtry z Watermil budową i wielkością bardziej przypominają filtry siatkowe. Służą do oczyszczania wody z małych zabrudzeń na przykład pyły i zanieczyszczenia małych frakcji. Powinno się wiedzieć, że jeżeli chcemy brać wodę ze strumieni albo sadzawek to o wiele lepiej jest zastosować filtr żwirowy.

Filtry dyskowe zbudowane są z rusztu z dyskami plastikowymi, które zbierają osady. Identycznie jak filtry siatkowe trzeba je czyścić – w takiej sytuacji trzeba odkręcić obudowę, wyjąć dysk, wyczyścić go pod bieżącą wodą i na koniec włożyć do obudowy.

Ważne jest to, że filtry są wielokrotnego użytku – trzeba kupić nowe wtedy, kiedy ulegną zniszczeniu. Na rynku znajdziemy dużo rodzajów filtrów i zanim zdecydujemy się na konkretny typ, moglibyśmy obadać który powinien się nam sprawdzić. Wybierając filtr powinno się sprawdzić jakiej wody używamy do systemów nawadniania i jak wygląda sprawa z jej przepływem. Zależnie od tego będziemy wybierać między filtrami dyskowymi, siatkowymi albo żwirowym.

Źródło: Firma Watermil – systemy nawadniania