Skip to content

Fotowoltaika – najczęściej powtarzane mity

Fotowoltaika jest w ostatnich czasach jednym z najbardziej popularnych Odnawialnych Źródeł Energii. Ze względu na coraz większą popularność, coraz częściej mówi się o fotowoltaice nie tylko w gronie specjalistów, ale również między znajomymi, którzy potencjalnie mogą być zainteresowani inwestowaniem w takie metodę. Im temat jest bardziej rozpowszechniony, tym bardziej obrasta we wszelkiego rodzaju nieprawdziwe informacje. Jest wiele niedowiarków, którzy budują nieprzychylne plotki poddające pod wątpliwość kwestie opłacalności, wytrzymałości lub ilości energii, jaką będziemy mogli pozyskać. Czy faktycznie jest czego się bać? Dzisiaj postaramy się rozwiać wszystkie plotki jak też odpowiedzieć na zarzuty stawiane przez sceptyków.

Tekst został napisany w oparciu o informacje ze strony firmy Imigo, ekspertów świadczących usługi na terenie takich miast jak Katowice, Gliwice czy też Oświęcim.

Polska nie jest odpowiednio nasłoneczniona

To jeden z pierwszych mitów, który niestety z rezultatem potrafi odstraszyć ewentualnych inwestorów. Polakom wydaje się, iż ze względu na długa zimę i dużą ilość pochmurnych dni panele słoneczne nie nie będą w stanie wygenerować wystarczającej ilości energii. Mapy nasłonecznienia pokazują coś innego. Szacuje się, że w Polsce posiadamy około 1000kWh/m2, co oznacza, że nie ma jakichkolwiek obaw, aby inwestować w panele fotowoltaiczne na terenie naszego kraju.

Fotowoltaika jest nieopłacalna

Jest to mit, który odstrasza osoby zainteresowane montażem fotowoltaiki. Co, kiedy po kupnie okaże się, że to nieudana inwestycja? Naturalnie jest to nieuzasadniona obawa. W dzisiejszych czasach istnieje szeroki wybór różnorakich ulg i dopłat, które zmniejszają koszt inwestycji w panele słoneczne. Dodatkowo, według szacunków, przeciętna instalacja fotowoltaiczna może zwrócić się po około 5-7 latach. Trzeba też wziąć pod uwagę narastające koszty energii. Zwłaszcza dlatego warto postawić na niezależność od zewnętrznych dostawców prądu.

Pozwolenia potrzebne na montaż instalacji

Według prawa budowlanego na montaż paneli fotowoltaicznych o mocy elektrycznej wynoszącej do 40 kW, zezwolenia na montaż nie są konieczne. Może się zdarzyć, iż ze względu na montaż paneli słonecznych będzie konieczna ingerencja w konstrukcję poszycia dachowego. To oczywiście może się wiązać z koniecznością uzyskania pozwolenia.

Panele słonecznie nie działają zimą

Działanie paneli fotowoltaicznych nie jest ograniczona tylko do niektórych pór roku. Kiedy zamontujemy panele słoneczne nie powinniśmy obawiać się, że nie będą one działały zimą. Fotowoltaika funkcjonuje przez okrągły rok, chociaż jak można się domyślić zimą ma niższą wydajność. Dzieje się tak dlatego, że zimą nasłonecznienie jest niższe, niż w lecie oraz wiosną. Zimą należy również mieć w pamięci, aby zwracać uwagę na to, czy panele słonecznie nie są przysłonięte przez śnieg. Trzeba je wtedy z niego wyczyścić, aby mogły pracować bez zarzutu. Zazwyczaj jednak firmy zajmujące się montażem pamiętają o tym i instalują panele pod kątem około 30-45 stopni, aby śnieg mógł się z nich zsunąć.