Skip to content

Jak domy skandynawskie zdobywają popularność?

Coraz częściej w polskim krajobrazie można spotkać domy z drewna. O ile tego typu konstrukcje znalazły swoich zwolenników w innych krajach już w przeszłości, o tyle w Polsce nadal stanowią coś nowego.

W Polsce od lat buduje się domy murowane. Drewno przez lata było uznawane za materiał o niskiej wytrzymałości. Od pewnego czasu trend się zmienia i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej codzienna.

Jakie walory mają domy skandynawskie?

Budowa domów drewnianych to pomysł zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie w Europie Północnej znalazły one zastosowanie na szerszą skalę. Są to terytoria intensywnie zalesione. W obliczu tego łatwo jest tam o bazowy budulec.

Domy skandynawskie buduje się z drewna, które cechuje się wieloma właściwościami termicznymi. Jest to materiał, które pozwala zachować ciepło w pomieszczeniu w zimie. Za to w ciepłych miesiącach panuje tam przyjemny chłód kontrastujący z upałami na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest także znacznie szybsza niż stawianie domu murowanego. Na budowę tego drugiego oddziaływanie mają warunki pogodowe, które nie zawsze pozwalają prowadzić roboty. Budowa domów drewnianych wykonalna jest nawet w zimie. Szacunkowy czas takiej budowy to jedynie kwartał.

Domy skandynawskie potrzebują też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Sprawia to, że są wyraźnie tańsze od tradycyjnych domów wystepujących na terenie Polski.
Są one również bardziej proekologiczne. Drewno jest surowcem odnawialnym, a do tego nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto umożliwia na optymalizowanie poziomu zużywanej przez dom energii.

Jak wybrać lokalizację dla domu szkieletowego?

Wyjściową sprawą podczas budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Budowla musi być trwała i odporna na warunki atmosferyczne. Musi też spełniać normy przeciwpożarowe. Poza tym trzeba zabezpieczyć dom przed występowaniem szkodników.

Wszystkie te czynności polegają na stosowaniu właściwych specyfików. Bejce i oleje mają za zadanie chronić drewno przed wilgocią oraz wiatrem i zimnem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na wpływ promieni słonecznych.

Co więcej prowadzi się szereg zabiegów uszczelniających mieszkanie. Pozwala to na większą kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu. Jest to też ochrona przed wszelkiej maści szkodnikami czy gryzoniami, które mogłyby szukać schronienia w naszym zaciszu.

Żeby móc w pełni korzystać z uroków domów szkieletowych, warto postarać się o odpowiednią lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie sprawdzą się w dużych, zatłoczonych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z wsią. Dobrym przykładem może być Pomorskie, gdzie populacja ucieka od miesjkiego rozgardiaszu na przedmieścia. Tam też powstają kolejne domy skandynawskie.

Województwo Pomorskie – ziemia obiecana dla drewnianych domów?

Lokalizacja domu jest też ważna z innego powodu. Poziom zalesienia w danym rejonie wpływa na cenę surowca. Wspomniane województwo Pomorskie, ze względu na duże zalesienie jawi się jako dostawca taniego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drewna. Uwzględniając skalę – dopowiednia szerokość geograficzna może zapewnić niemałe oszczędności.

Kolejną istotną kwestią jest projekt i postawienie zaplanowanego budynku. Na rynku jest dosyć dużo przedsiębiorstw, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Rozważając taką budowę warto skonsultować się z przedstawicielami tego typu firm. Ekspert pomoże nam w określeniu parametrów, które musi spełniać upragniony dom skandynawski. Zrobi to bazując na udostępnionej mu przez nas wiedzy o naszej działce oraz limitach finansowych.

Rozgarnięty producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do końca. Przedsiębiorcy obracający się w tej branży dysponują często szeroką siecią kontaktów. Pozwalają one na załatwienie materiałów lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się łatwizną. W rzeczywistości większość pracy wykonuje delegowany przez nas specjalista. Organizuje on ekipę budowlaną oraz niezbędny sprzęt i materiały.