Skip to content

Jak domy skandynawskie zdobywają popularność?

Coraz częściej w polskim zagospodarowaniu przestrzennym można dostrzec domy z drewna. O ile tego typu konstrukcje znalazły swoich fanów w innych krajach już dawno temu, o tyle w Polsce ciągle stanowią nowość.

Nad Wisłą od dziesięcioleci buduje się domy murowane. Drewno przez lata było uznawane za materiał nietrwały. Od pewnego czasu trend się zmienia i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej powszechna.

Zalety domów szkieletowych

Budowa domów drewnianych to inspiracja zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie w Europie Północnej zyskały one zastosowanie na szerszą skalę. Są to obszary mocno zalesione. W obliczu tego łatwo jest tam o bazowy materiał.

Domy skandynawskie buduje się z drewna, które cechuje się wieloma właściwościami termicznymi. Jest to materiał, które pozwala utrzymać ciepło w mieszkaniu w okresie zimowym. Za to w lecie panuje tam przyjemny chłód kontrastujący ze skwarem na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest także o wiele krótsza niż stawianie domu murowanego. Na budowę tego drugiego oddziaływanie mają warunki atmosferyczne, które nie zawsze pozwalają prowadzić roboty. Budowa domów drewnianych wykonalna jest nawet w zimie. Średni czas takiej budowy to zaledwie kwartał.

Domy skandynawskie wymagają też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Sprawia to, że są widocznie tańsze od tradycyjnych domów wystepujących w Polsce.
Są one również bardziej proekologiczne. Drewno jest materiałem odnawialnym, a dodatkowo nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto pozwala na dostosowywanie poziomu zużywanej przez dom energii.

Domy skandynawskie – czy są bezpieczne?

Wyjściową sprawą podczas budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Konstrukcja musi być trwała i odporna na warunki pogodowe. Musi też spełniać normy przeciwpożarowe. Poza tym trzeba uchronić dom przed pojawieniem się szkodników.

Wszystkie te czynności polegają na używanu właściwych detergentów. Farby i oleje mają za zadanie chronić drewno przed wilgocią oraz wiatrem i zimnem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na wpływ promieni słonecznych.

Co więcej prowadzi się szereg zabiegów uszczelniających kwaterę. Pozwala to na pełną kontrolę nad temperaturą wewnątrz. Jest to również zabezpieczenie przed wszelkiej maści insektami czy szczurami, które mogłyby szukać schronienia w naszym zaciszu.

Żeby móc w pełni korzystać z funkcjonalności domów szkieletowych, warto zadbać o dobrą lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie są dobrym pomysłem w dużych, zatłoczonych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z odludziem. Dobrym przykładem zdaje się być Pomorskie, gdzie populacja ucieka od miesjkiego zgiełku na przedmieścia. Tam też powstają kolejne domy skandynawskie.

Z kim się konsultować w sprawie domów szkieletowych?

Lokalizacja domu jest też ważna z innej przyczyny. Poziom dostępności drewna w wybranym rejonie wpływa na cenę surowca. Wspomniane województwo Pomorskie, ze względu na obfite zalesienie jawi się jako producent niedrogiego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drewna. Biorąc pod uwagę skalę – trafna lokalizacja może przynieść pewne oszczędności.

Kolejną ważną kwestią jest projekt i budowa zaplanowanego budynku. Na rynku jest dosyć sporo przedsiębiorstw, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Rozważając taką inwestycję warto porozmawiać z przedstawicielami tego typu podmiotów. Ekspert pomoże nam w określeniu wymogów, które powinien spełniać wymarzony dom skandynawski. Zrobi to bazując na udostępnionej mu przez nas wiedzy o naszej działce oraz budżecie.

Obrotny producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do końca. Przedsiębiorcy obracający się w tej branży dysponują często rozległą siecią kontaktów. Pozwalają one na załatwienie materiałów lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się błahostką. W rzeczywistości większość pracy wykonuje upoważniony przez nas specjalista. Organizuje on ekipę remontową oraz niezbędny sprzęt i materiały.