Skip to content

Jak odróżniać i składać poprawne deklaracje podatkowe?

W natężeniu ciągłych zmian, czasem ciężko jest się odnaleźć w obowiązujących przepisach. By uniknąć błędów warto zlecić wykonanie tego typu usług profesjonalistom. Księgowa Pruszcz Gdański bez trudu będzie w stanie pomóc nam w wybraniu najskuteczniejszej drogi do rozliczenia z Fiskusem.

Księgowość Pruszcz Gdański to nie tylko dbałość o należyty przebieg procesu. To również reprezentowanie naszych interesów przed instytucjami. Warto w związku z tym znać podstawowe zagadnienia, z którymi można udać się do zawodowców.

Kto rozlicza się z wykorzystaniem PITu 36

Sposób rozliczenia oraz kierunki, z których otrzymane zostały dochody determinuje, z której drogi rozliczeniowej powinniśmy skorzystać – w przypadku wątpliwości księgowa Pruszcz Gdański pomoże nam wybrać.

PIT 36 dedykowany jest dla przedsiębiorców, którzy uzyskiwali zyski indywidualnie. Innymi słowy – kierowali swoją prywatną działalność gospodarczą bez pośredników.

Też osoby, które czerpały przychody z tytułu obrotu bądź różnych form najmu nieruchomości i obiektów mieszkalnych są zobowiązane do wypełnienia formularza PIT 36.

Następną grupą, która do rozliczania stosuje formularz PIT 36 są Polacy pracujący za granicą. Dochód uzyskany w innych krajach niejednokrotnie jest potrącany już w danym miejscu. Jeśli jednak w metodach rozliczania w danych krajach są różnice, wtedy trzeba dopłacić różnicę. Księgowość Pruszcz Gdański – to jedno z miejsc, gdzie możemy się udać w celu rozwiązania wszelkich zagwozdek.

Także zarobki generowane z innych źródeł wywołują potrzebę wykorzystania właściwego formularza. Wszelkie normy są klarownie przedstawione w prawie. W związku z tym księgowa Pruszcz Gdański nie powinna mieć problemów z interpretacją dokumentów.

Czym jest PIT 37?

Najczęściej używanym do okresowych rozliczeń formularzem jest PIT 37. Większość pracowników zatrudnionych na umowie korzysta właśnie z tej formy rozliczeń. Również osoby wykonujące określone zlecenia zobowiązane są do korzystania z PIT 37.

Zanim przedstawi się wniosek w urzędzie warto by rzuciła na niego okiem księgowa Pruszcz Gdański.

Druk PIT 37 prezentuje dochody uzyskiwane z wielu źródeł. Warunkiem jest by zarobek był uzyskany na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Księgowość Pruszcz Gdański za pomocą tego PITu wykazuje przychody związane ze stosunkiem pracy – bazując czy to na stałym zatrudnieniu, czy to na pojedynczo wykonywanych usługach.

Oprócz tego PIT 37 zawiera wszelkiego typu renty i emerytury czy wynagrodzenia spółdzielcze.

Co więcej, na takim kwicie trzeba też uwzględnić wszelkie stypendia czy dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej. Prawa autorskie i prawa majątkowe także trzeba tu przedstawić.

Różnice i podobieństwa między PITem 36, a PITem 37

Mimo konkretnych różnic, PIT 36 i PIT 37 mają też sporo wspólnych cech. Przede wszystkim regulują one opodatkowanie na zasadach ogólnych.

Ponadto każdy może się przy ich pomocy rozliczyć zarówno indywidualnie, jak i ze współmałżonkiem. Dają też możliwośc korzystania z różnych ulg i przekazania 1% podatku na organizacje charytatywne.

By mieć gwarancję, że wszystko zostanie przeprowadzone należycie warto zlecić rozliczenie fachowcom, których sektorem jest księgowość Pruszcz Gdański.