Skip to content

Jak przygotować się na rezonans?

Zaawansowane urządzenia diagnostyczne i rosnąca wiedza na temat niektórych chorób pozwala na szybkie reagowanie i zwalczanie chorób we wczesnych etapach. Rezonans w Gdyni jest jednym z tego rodzaju badań, które daje szansę przyjrzeć się poszczególnym częściom ciała ludzkiego i poddać je analizie.

Co gdy lekarz prowadzący zleci nam rezonans? Jak przygotować się do takiego badania? W jakim celu jest przeprowadzane i jak ono przebiega?

Jak przebiega rezonans magnetyczny?

Rezonans jest wysoce skutecznym elementem diagnostyki. W nieinwazyjny sposób pozwala na wykrywanie różnego typu chorób w organiźmie pacjenta. Efektywność tego badania bazuje na właściwościach magnetycznych wody znajdującej się w ciele człowieka.

Podczas badania tworzone są silne fale radiowe, które we współpracy z polem magnetycznym skanują podlegającą badaniu część ciała. Protony stanowiące część wody przesyłają fale magnetyczne o tej samej częstotliwości. Całość jest rejestrowana przez specjalny aparat MR, dzięki czemu później może być badana komputerowo.

Rezonans w Gdyni daje zatem możliwość bezpiecznego dla badanego zdobycia obrazów struktur anatomicznych oraz narządów. Badanie to może być wielokrotnie powtarzane co oznacza, że służy nie tylko do diagnostyki, ale też do bieżącego kontrolowania stanu zdrowia pacjenta. W ten sposób lekarz uzyskuje dane i podpowiedzi jakich metod leczenia należy użyć.

{Kiedy zalecany jest rezonans magnetyczny?|Jakie schorzenia pomaga wykryć rezonans magnetyczny?|Kiedy rezonans magnetyczny okazuje się dobrym rozwiązaniem?|Przy podejrzeniu jakich chorób zaleca się rezonans magnetyczny?

Dzięki swojemu holistycznemu spojrzeniu na ludzki organizm, rezonans w Gdyni pozwala wykrywać wiele różnych chorób. Pole magnetyczne wytwarzane przez aparat MR daje wgląd na budowę i kondycję większości narządów, ale również układów – nerwowego, kostno-stawowego czy mięśniowego. Stosując dedykowany preparat podawany dożylnie możliwe jest również zbadanie ich sprawności poprzez wejrzenie od wewnątrz.

Rezonans magnetyczny pomaga efektywnie diagnozować schorzenia układu nerwowego. Wykonanie rezonansu głowy pozwala wykluczyć bądź potwierdzić takie dolegliwości jak: Alzheimer, nowotwory mózgu czy stwardnienie rozsiane. Szczególnie przy takich podejrzeniach duże znaczenie ma bezpieczeństwo, które gwarantuje rezonans magnetyczny.

Generalnie, w kwestii wykrywania nowotworów w ciele człowieka, rezonans magnetyczny okazuje się niezwykle efektywny. Należycie wczesne wykrycie guzów ma kluczowe znaczenie dla dalszej(go) skuteczności leczenia.

Jest to w takim stopniu wszechstronne badanie, że sprawdza się również przez ortopedów. Jasny obraz generowany przez aparat MR pozwala określić stan nawet niewielkich stawów czy kości.

Jak przygotować się do rezonansu?

Co do zasady, wszelkie nieścisłości związane z organami wewnętrznymi można diagnozować z użyciem rezonansu. Należy jednak pamiętać, że by uzyskać pełny obraz konieczne jest należyte przygotowanie się do rezonansu. O czym powinno się pamiętać?

Wiele zależy od tego, jakiego konkretnie typu będzie to badanie. Jeśli badanemu będzie podawany środek dożylny trzeba zgłosić się na rezonans w Gdyni na czczo. Dozwolone jest przyjmowanie płynów, przy czym zaleca się spożywanie wody niegazowanej.
Ponadto lekarz musi być poinformowany o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta. Przed wejściem do komory magnetycznej należy też zdjąć wszelkie metalowe przedmioty.

Ze względu na sporą indywidualność tego zabiegu za każdym razem warto skonsultować się z lekarzem. Będą oni w stanie podać najbardziej dokładne informacje odnośnie przygotowania się do rezonansu.