Skip to content

Jaki klimatyzator najlepiej kupić do domu lub mieszkania?

Upały w Polsce często stają się trudne do zniesienia. Wiele ludzi staje przed decyzją o kupnie klimatyzatora, chcąc choć trochę odpocząć od wysokimi temperaturami. Zazwyczaj klimat w naszym kraju nie jest wybitnie gorący, ale upały nie są szczególnym zjawiskiem. Klimatyzator w gorące dni może bardzo ułatwić codzienne funkcjonowanie nie tylko obniżając temperaturę, ale również zmniejszają wilgotność. Instalacja klimatyzacji w domu stało się praktyką tak powszechną, że ceny urządzeń znacznie spadły, dzięki czemu coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Czy warto wziąć pod uwagę zakup klimatyzatora do domu? Jaki najlepiej kupić? Czy klimatyzacja w domu nie jest szkodliwa dla zdrowia człowieka?

Najistotniejsze informacje o klimatyzatorach 

Bez względu na rodzaj klimatyzatora czy miejsca zamontowania, jego zadanie jest takie samo – obniżyć temperaturę powietrza i wilgotność. Wbrew opinii sposób działania klimatyzacji jest stosunkowo nieskomplikowanym procesem. Powietrze jest czerpane z pomieszczenia przez czynnik chłodniczy i w postaci pary przemieszczane do sprężarki. Celem sprężarki jest podniesienie jego temperatury i ciśnienia, a następnie w skraplaczu oddaje ciepło. Następnym krokiem jest przedostanie się czynnika chłodniczego przez zawór rozprężny, gdzie gwałtownie spada temperatura. Generalnie można powiedzieć, że sposób jego funkcjonowania jest taka sama jak działanie lodówki. Część klimatyzatorów posiada funkcję, która pozwala na odwrócenie procesu, dzięki czemu w zimniejsze dni można dogrzewać pomieszczenia przy użyciu tego samego urządzenia. 

Jakie są zalety posiadania klimatyzacji w domu?

Przed podjęciem decyzji o zamontowaniu klimatyzatora trzeba przeanalizować wszystkie wady i zalety. Wiele ludzi sądzi, że klimatyzacja zduńska wola posiada obecnie więcej plusów niż wad. Najważniejsze z nich to:

 • Komfort termiczny – jest to główne i najważniejsze zadanie klimatyzatora, czyli wyregulowanie umiarkowanej temperatury powietrza. Oprócz termoregulacji klimatyzator zmniejsza również wilgotność. Warto pamiętać, że duże temperatury i utrzymująca się wilgotność są niewskazane dla osób z chorobami kardiologicznymi lub układu oddechowego. Wiele współczesnych klimatyzatorów jest w pełni zautomatyzowana, a więc samodzielnie pilnuje wcześniej ustawione parametry.
 • Poprawa jakości powietrza – ważną kwestią jest to, że klimatyzatory umożliwiają stały dopływ powietrza z zewnątrz, dzięki czemu ograniczona jest liczba drobnoustrojów w pomieszczeniu. Niektóre modele wyposażone zostały również w filtry powietrza, które dbają o jak najlepszą jego jakość. Jest to parametr ważny zwłaszcza dla alergików czy astmatyków.
 • Jonizacja powietrza – jest to dodatkowa opcja, którą posiadają tylko wybrane klimatyzatory. Jonizacja powietrza może znacząco poprawić stan zdrowia.

Klimatyzator w domu – jakie są jego najważniejsze wady?

Z całą pewnością klimatyzator, jak i większość urządzeń oprócz korzyści ma także pewne minusy. Wiele osób bezpodstawnie obawia się zagrzybienia urządzenia, które będzie rozsiewać szkodliwe zarodniki w domu. Nie jest to do końca prawdą, jeżeli właściciel klimatyzatora regularnie dba o jego czyszczenie i serwis. Wśród minusów klimatyzatora można wymienić:

 • Cena – klimatyzator od jakiegoś czasu stał się znacznie tańszy, ale mimo to nie jest to mały wydatek. Także koszty montażu są stosunkowo wysokie.
 • Czyszczenie – aby klimatyzator nie był szkodliwy dla naszego zdrowia należy okresowo zlecać jego czyszczenie przez profesjonalny serwis. Niezbędne są również jego przeglądy, aby długo i bezproblemowo działał.
 • Miejsce – jednym z minusów klimatyzatora jest to, że potrzebuje on stosunkowo sporo miejsca. Jest to pewien problem zarówno jeśli chodzi o klimatyzator montowany na ścianie, jak i przenośny.

Jakie są typy klimatyzatora

Na rynku w ofercie jest wiele typów klimatyzatorów. Można podzielić je na kilka rodzajów:

 • Klimatyzator w wersji split – jest to zdecydowanie najpopularniejszy klimatyzator. Zbudowany jest on z dwóch składników: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Ich popularność bierze się stąd, że są wydajne i ciche. Potrzebują one także stosunkowo niewiele miejsca na zamontowanie.
 • Klimatyzator w wersji multisplit – są to klimatyzatory, które posiadają jedną jednostkę zewnętrzną, do której jest możliwość podłączenia wielu jednostek wewnętrznych. Pozwala to na obsługę wielu pomieszczeń przez jeden system.
 • Klimatyzator mobilny – jak sama nazwa sugeruje nie jest to urządzenie na stałe zamocowane do ściany. Można bez problemu go przemieszczać – zazwyczaj taki klimatyzator posiada kółka. Minusem tego rozwiązania jest to, że urządzenie to jest mniej wydajne niż typu split.
 • Klimatyzator kasetonowy – rozwiązanie najczęściej stosowane w biurach. Jednostka wewnętrzna wbudowana jest w suficie podwieszanym.
 • Klimatyzator kanałowy – zaletą tego rozwiązania jest dokładne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu. Jeden klimatyzator może obsługiwać kilka pomieszczeń przy użyciu.
 • Klimatyzator okienny – jest to dawna odmiana klimatyzatora, która rzadko pojawia się w sprzedaży. Jak sama nazwa sugeruje montowane są w oknie, niestety minusem jest duży hałas. 

Wybór klimatyzatora zależy od wielu czynników. Warto rozważyć powierzchnię, liczbę pomieszczeń, i środki jakimi dysponujemy. Oczywiście warto rozważyć również posiadanie odpowiedniego miejsca na montaż. Ważnym aspektem są także ewentualne dodatkowe funkcje klimatyzatora jak np. jonizacja powietrza, czy zamontowane filtry powietrza. Na rynku jest duży asortyment klimatyzatorów również takich dostosowanych do dużych pomieszczeń biurowych. Jeśli nie jesteśmy przekonani co do zakupu tego typu urządzenia, można rozważyć wypożyczenie klimatyzatora mobilnego, aby przekonać się czy jest to rozwiązanie dla nas.