Skip to content

Jakie atrakcje czekają na nas w Świętokrzyskim?

Wiele regionów Polski pozostaje słabo rozpoznanymi wśród turystów. Przeważnie niesłusznie, gdyż każdy zakątek naszego kraju może pochwalić się czymś unikatowym.

Podobnie rzecz ma się z województwem Świętokrzyskim – każdy spotka tu coś dla siebie. Miłośnicy historii mają możliwość zwiedzania zamków i starych miast. Są tu też zjawiskowe góry i inne cuda natury. Dosyć popularna jest agroturystyka Świętokrzyskie.

Jakie miejsca są warte obejrzenia w Kielcach i okolicach? Na dole, krótki przewodnik.

Województwo Świętokrzyskie – historyczne centrum kraju

Obszar województwa Świętokrzyskiego odegrał znaczącą rolę w historii naszego kraju. Swego czasu tereny te były niemal centrum Rzeczpospolitej. Pośród cudownych wzgórz i lasów szlachta budowała zamki. Rozwijał się także handel i struktura miejska.

Dziś pozostałości tamtych czasów można oglądać wybierając się w głąb województwa. Jednym z pierwszych punktów na mapie powinien być Sandomierz – Królewskie miasto. Przepełnione zabytkami pozwala się przenieść w okolice XV-XVI wieku. To właśnie w owym czasie miasto było jednym z podstawowych postojów karawan kupieckich udających się ze wschodu na zachód i odwrotnie.

Ponadto rejon ten jest pełen wiekowych zamków. Część z nich utrzymała się w niezłym stanie. Z pozostałych zostały ruiny. Nie zmienia to wcale faktu, że wiele tych miejsc jest żywą historią. Zamek w Chęcinach, zamek Krzyżtopór, czy miasto Jana Długosza – Wiślica – to miejsca, które powinien poznać każdy fascynat historii.

Niejednokrotnie w pobliżu zamków i pałaców, które umieszczone są między piękną naturą można znaleźć wygodne noclegi. Agroturystyka Świętokrzyskie to decyzja, który(a) pozwala poczuć ten region w stu procentach.

Oko w oko z naturą – agroturystyka Świętokrzyskie

Agroturystyka Świętokrzyskie to fantastyczna baza wypadowa do poznawania tajemnic polskiej natury. Region ten słynie z pięknych lasów i sadów. Kwitnie tu uprawa jabłek, grusz, czereśni i innych owoców. Zostając w gospodarstwie agroturystycznym mamy możliwość próbowania darów ziemii najlepszego gatunku.

Zwiedzanie gospodarstw i przyglądanie się z bliska pracy ich gospodarzy jest relaksem po np. wycieczce w góry. Znajdujące się w regionie Góry Świętokrzyskie to najstarsze polskie góry. Owiane są licznymi legendami co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Tutaj też spotkamy najstarszy polski dąb – Bartek.

Agroturystyka Świętokrzyskie to może być też aktywny wypoczynek – rejsy po Wiśle i po Nidzie czy zwiedzanie jaskini Raj. Są to alternatywy, które z pewnością pomoże nam odwiedzić każdy gospodarz.

Natomiast dla chcących regeneracji, województwo Świętokrzyskie oferuje miejscowości zdrojowe. W Busku czy Solcu można złapać oddech i naładować baterię.

Wskazane miejsca to tylko część bogactwa jakie ma ten region Polski. Zdecydowanie warto poświęcić parę dni by sprawdzić jak funkcjonuje agroturystyka Świętokrzyskie i co oferuje podróżnym.