Skip to content

Jakie schody będą najlepsze dla Ciebie?

Charakterystyka schodów dywanowych

Schody dywanowe nie opierają się na bocznych belkach. Te samonośne schody sprawiają wrażenie spływającego z góry dywanu, uchodzą za niesamowicie lekkie, jednak są równie wytrzymałe co wszystkie inne rodzaje schodów. Przy konstruowaniu takich schodów niezbędne jest maksymalne skupienie się na stopniach i podstopniach. Powinny być one wykonane solidnie, dlatego, że to na nich jest cały ciężar schodów. Weź pod uwagę, że schody są mocowane do ściany, dlatego obligatoryjne jest aby była to odpowiednia konstrukcja nośna, dobrze aby była żelbetonowa bądź stalowa. Najpopularniejsze są drewniane schody dywanowe, ale coraz coraz popularniejsze są takie wykonane dla przykładu z betonu oraz metalu. Najczęściej budujemy takie schody do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych, ale będą się ładnie prezentować również w innych stylach.

Czy schody półkowe nadają się do Twojego domu?

Od niedawna schody półkowe bardzo zyskały na popularności. Spowodowane jest to niezwykłym rezultatem, jakoby schody unosiły się w powietrzu. Każdy schodek mocowany jest bezpośrednio do ściany, w związku z tym konstrukcja nie zabiera wiele przestrzeni i wygląda nadzwyczaj niebanalnie. Analogicznie jak w wypadku schodów dywanowych – ściana musi być odpowiednio skonstruowana. Najlepiej decyzję o tym typie schodów podjąć już na etapie projektowania domu. Jeśli w domu są ściany żelbetowe możliwe jest zakotwiczenie w ścianie pojedynczych stopni. Jeśli natomiast ściana nie została odpowiednio skonstruowana, konieczne będzie umieszczenie w niej belki, do której stopniowo przytwierdzane są pojedyncze elementy. Do schodów wspornikowych można zamontować balustradę, jednak nie jest to konieczne. Najpopularniejsze są schody półkowe wykonane z drewna. Idealnie wyglądają we wnętrzach minimalistycznych, ale tak naprawdę wpiszą się w każdy wystrój domu.

Każdy z opisywanych modeli schodów możesz zlecić do wykonania w firmie Green Step.

Kiedy postawić na schody kręcone?

Schody kręcone doskonale pasują do niedużych dwupoziomowych mieszkań, gdzie nie mamy wystarczająco dużo miejsca na wybudowanie drewnianych schodów jedno- lub dwubiegowych. Niejednokrotnie są też kupowane przy antresolach. Schody kręcone zajmują niezwykle mało przestrzeni i są dostępne także w sklepach budowlanych. Schody spiralne co ważniejsze są najtańsze ze wszystkich wymienionych rodzajów schodów, a ich montaż jest bardzo szybki. Schody kręcone wykonywane są z różnych materiałów. Możemy znaleźć schody drewniane, stalowe, żeliwne, a nawet szklane. Ich konstrukcja zbudowana jest na kole. Na środku widnieje rdzeń, a naokoło niego przyczepiane są kolejne stopnie. Wadą tego rodzaju schodów jest to, że nie nadają się dla małych dzieci i osób starszych – są strome i przez to wejście nimi nie dla każdego będzie łatwe. Mogą również sprawiać kłopoty przy mieszkających w domu psach i kotach. Najczęściej znaleźć możemy taki rodzaj schodów we wnętrzach nowoczesnych i loftowych.