Skip to content

Najciekawsze sauny w Warszawie? Możliwości saunowania w czasach epidemii

Sauna – rodzaje

            Wyraz sauna wywodzi się z języka fińskiego. Z początkiem określeniem tym nazywano gatunek kąpieli branej w charakterystycznych drewnianych domkach znajdujących się na wolnym powietrzu, blisko jezior czy rzek. Z upływem lat zaczęło to odnosić się do specjalnych miejsc, najczęściej drewnianych. aktualnie sauny są to małe pokoje stosowane do sesji termicznych. Podczas gdy łaźnie parowe okalają ciało gorącą parą, sauny to małe pokoje, które rozgrzewają się do niebotycznych temperatur bez pary czy wilgoci. Poziom wilgotności w powietrzu jest niski a temperatura powietrza jest dostatecznie duża. 

            Dziś mamy możliwość korzystać z różnego rodzaju sauny w zależności od tego jaki rodzaj powietrza jakiego rodzaju powietrzepreferujemy. Sauny możemy  podzielić na suche, parowe oraz na podczerwień. 

Sauna sucha inaczej nazywana fińską to szczególnie przystosowane miejsce, które od wewnątrz wyłożone jest drzewem. Drewniane ławki ułożone kaskadowo dają możliwość korzystającym rozsiadać się na różnym poziomie. Najważniejszym sprzętem zabiegowym w saunie jest piec wyposażony w grzałki elektryczne, które nagrzewają będące w nim kamienie. Są to specjalne kamienie, oddające ciepło do wewnątrz sauny. Ciepłota oraz wilgotność w pomieszczeniu sauny zależna staje się od wysokości. Najniższa temperatura znajduje się tuż nad posadzką, a największa pod stropem. Całkiem na odwrót sytuacja wygląda z wilgotnością, która najmniejsza jest pod stropem, a najwyższa nad posadzką.

Następnym odmianą sauny będzie łaźnia parowa, czyli rzymska, która bierze swój początek ze starych tradycji słowiańskich. Miejsce to zazwyczaj nie jest stworzone z drewna. Środek sauny parowej wykończone jest mozaiką. Z płytek ceramicznych są także ławki. Do wewnątrz dociągnięte są kanały, które doprowadzają gorąca parę, tworząc klimat około 100% wilgotności. Dla tak dużej wilgotności, organizm ludzki wytrzymuje temperaturę w graniach 40-60° i taka jest tutaj utrzymywana. 

Najnowszym typem sauny jest sauna na podczerwień. Jest to alternatywa dla sauny suchej, ale posiada z nią jedynie jedną cechę wspólną. zrobiona jest z drewna, a typowy piec zastępuje się promiennikami podczerwieni, które tworzą promieniowanie IR. 

Właściwości sauny

Główną cechą sauny jest na przemian przegrzewanie i ochładzanie ciała. Toteż procedurę tą można rozdzielić na dwie fazy – wygrzewania i ochładzania. Na etap nagrzewania powinno przeznaczyć się od 5 do 12 minut i będzie to odrębna kwestia każdego człowieka. Kolejno występuje faza ochładzania. Bardzo ważny oraz nieodzowny detal korzystania z sauny. Wykorzystuje się w tym celu przeróżne sposoby: zamoczenie w basenie z lodowatą wodą (poniżej 18 stopni Celsjusza), wyjście na świeże powietrze, smarowanie śniegiem oraz lodem a także używanie lodowatego prysznica. Żeby sauna wykazała jak największe działanie fizykoterapeutyczne, w trakcie pojedynczego seansu należy powtórzyć dwu lub trzykrotnie powyżej zaprezentowany cykl, a zatem etap nagrzewania, wychładzania i wypoczynek.

Saunowanie to rewelacyjny sposób na uwolnienie się od napięcia – zarówno fizycznego, oraz umysłowego. Doskonale oczyszcza ona ciało z toksyn, poprawia przemianę materii, odnawia siły po wysiłku. Działanie sauny w połączeniu z różnymi kosmetykami wpływa na jakość naszej skóry. Wpływ sauny na zdrowie fizyczne to tematyka szeregu opracowań, można jedynie wspomnieć o jej zbawiennym oddziaływaniu na układ krążenia, bóle mięśniowe, reumatyzm.

 Jakie możliwości saunowania oferuje Warszawa? 

 W Warszawie odnajdziemy dużo miejsc, gdzie możemy pójść do sauny. Stolica oferuje kompleksy posiadające jedynie wybrane sauny bądź takie, w których w swojej ofercie mają wszelkie osiągalne rozwiązania na rynku. Możemy wybrać sauny umiejscowione w uzdrowiskach, przy basenach a także jest możliwość wynajęcia sauny wyłącznie dla dwóch osób. Warszawa prócz samych pobytów w saunach posiada także do zaoferowania seanse saunowe, podczas których sauna masterzy jeszcze podkręcają temperaturę o parę stopni. 

  Sauny a rozprzestrzenianie się wirusa Covid

 Gdy sauny i kąpiele saunowe należą do tych czynności, bez których nie wyobrażasz sobie spędzenia zimy ale obawiasz się o swoje zdrowie przebywając w niedużych, ograniczonych miejscach z obcymi ludźmi sauny do użytku domowego – producent z warszawy to wyjście wymarzone dla Ciebie. W dzisiejszych czasach każdy jest w stanie zamówić sobie saunę do domu. Sauna domową to zazwyczaj sauna sucha lub na podczerwień. Można je zrobić na niewielkiej powierzchni, jako że dla jednej osoby starczy już 1,5m2.