Skip to content

Najlepsze sposoby na hydroizolację piwnicy

Piwnica przez wzgląd na swoje umiejscowienie poniżej poziomu gruntu jest wyjątkowo narażona na szkodliwe działanie wody gruntowej. Fundamenty, które nie są właściwie uszczelnione przepuszczają wodę, co może skutkować grzybem na ścianach i zawilgoceniem posadzki. Aby temu przeciwdziałać trzeba zastosować hydroizolacje w Warszawie. Jeśli chodzi o budynki już istniejące ocieplenie ścian jest zagadnieniem bardzo prostym w porównaniu do hydroizolacji fundamentów. Niestety, związane jest to z przeprowadzeniem wyjątkowo kosztownych prac ziemnych, co w niektórych przypadkach jest trudnym, ale niezbędnym zadaniem. Inaczej jest w sytuacji domów w trakcie budowy. Dlatego warto taką izolację zrobić w czasie, kiedy jeszcze fundamenty są odsłonięte. Zazwyczaj hydroizolację ścian piwnicy wykonuje się papą albo masą bitumiczną. Są to skuteczne metody przeciwdziałające wnikaniu wody gruntowej do wnętrz piwnic. Jak dobrze zrobić taką hydroizolację?

Czy opłaca się wykonać izolację piwnicy?  

Przepisy prawa budowlanego w Polsce nie są zbyt wymagające jeśli chodzi o izolację ścian fundamentowych. Z tego powodu jest to etap nierzadko pomijany przez właścicieli budynków. Tymczasem często okazuje się, że izolacja była jednak niezbędna i należy odkryć fundamenty, co jest bardzo kosztowne. Jeśli chodzi o domy, w których fundamenty pełnią równocześnie funkcję ścian piwnicy, taka hydroizolacja jest z na pewno potrzebna. Nie zapominajmy, że woda gruntowa z wyjątkowo łatwo znajduje niewielkie szczeliny, aby dostać się do wnętrza piwnicy. W późniejszym okresie prowadzi to zawilgocenia ścian, posadzek i rozrostu grzyba, a także pleśni. Z tego powodu już na etapie budowy domu warto zatroszczyć się o skuteczną i dokładną hydroizolację fundamentów. Należy pamiętać, żeby materiały użyte do zabezpieczenia były bardzo dobrei jakości, bo potencjalne modyfikacje czy wymiany będą bardzo kłopotliwe. Trzeba także wziąć pod uwagę rodzaj gruntu na jakim znajduje się dom. W przypadku piasków sytuacja nie jest aż tak kłopotliwa, ponieważ łatwo przepuszczają wodę. Większym problemem są grunty spoiste czyli gliny, które zatrzymują wodę nawet przez kilka miesięcy. Z tego powodu przed rozpoczęciem budowy niezbędne jest wykonanie badań geologicznych. Firmy wykonujące takie usługi najczęściej znajdują się w dużych miastach takich jak Wrocław, Warszawa czy Poznań, ale często oferują one dojazd do mniejszych miejscowości.

Materiały używane w hydroizolacji piwnicy

Ważna jest odpowiednia jakość surowców z jakich robi się hydroizolację piwnicy. Jakich materiałów powszechnie się używa? Zazwyczaj są to papy i masy bitumiczne. Szczególnie papy bitumiczne powinny być specjalnie przeznaczone do kontaktu z gruntem na osnowie poliestrowej, ponieważ charakteryzują się większą odpornością. Należy pamiętać, że tego rodzaju maty łatwo pękają w czasie zginania, z tego powodu ostre krawędzie często wyobla się przy użyciu zapraw. W przypadku gruntów przepuszczalnych zazwyczaj używa się masy bitumiczne rozsmarowane po ławach pędzlem. Kiedy dom stoi na gruntach nieprzepuszczalnych niezbędne będzie wykonanie trzech warstw hydroizolacji. 

Jak zrobić izolację piwnicy 

W sytuacji budynków z piwnicami, izolacja fundamentów umożliwia zwiększenie praktyczności tychże pomieszczeń. Z tego powodu warto przypilnować, aby była ona dobrze zrobiona:

  • Warstwa izolująca pozioma na ławach fundamentowych – przed wybudowaniem ścian fundamentowych należy ochronić je przed podciąganiem wody gruntowej. W tym celu używa warstwę izolująca na ławach fundamentowych. Można do tego użyć zarówno specjalnej folii, jak  i klasycznej papy. Po ukończeniu tego etapu należy zacząć następne prace.
  • Drenaż – wykonanie drenażu niezbędne jest w przypadku niektórych rodzajów gruntów oraz konstrukcji budynków. Na fundamenty zazwyczaj napiera woda gruntowa pod ciśnieniem, dlatego niezbędne jest ich właściwe zabezpieczenie pod postacią drenażu.
  • Sezonowanie – po wylaniu fundamentów należy odczekać nawet kilka miesięcy, żeby materiał dobrze wysechł. Istotne jest, żeby w takim wypadku z nakładaniem następnych warstw izolacji nadmiernie się nie spieszyć.
  • Hydroizolacja i izolacja termiczna – kiedy już fundamenty dobrze wyschną, ich powierzchnię trzeba starannie wyczyścić. Kolejnym krokiem jest nałożenie tynku, a óźniej warstwy zabezpieczjącej przed wilgocią. Jeżeli budynek jest podpiwniczony warto położyć także izolację termiczną, aby zapobiec uciekaniu ciepła na zewnątrz. 

Hydroizolacja fundamentów szczególnie w przypadku domów podpiwniczonych jest bardzo ważnym etapem. Umożliwi w przyszłości zapobiec problemom związanym z wodą przedostającą się do wewnątrz i kosztownych napraw w zabezpieczeniu ścian fundamentowych.