Skip to content

Najważniejsze informacje o dotacjach do pomp ciepła w województwie pomorskim

Ze względu na stale pogarszający się stan środowiska naturalnego powstają coraz nowocześniejsze rozwiązania jeśli chodzi o ogrzewanie budynków. Wiele osób decyduje się zastąpić zwykłe „kopciuchy” opalane węglem na inne, bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania. Takim przykładem jest pompa ciepła, która pobiera aż 75% mocy ze środowiska i jest to na pewno ekologiczny sposób ogrzewania domu. To urządzenie jest stworzonie nie tylko do ogrzewania nieruchomości, ale również do podgrzewania wody. 

Źródło: pompy ciepła pomorskie

Pompa ciepła – zasady działania

Pompa ciepła jest mechanizmem grzewczym, którego zastosowanie jest takie samo jak w innych metodach ogrzewania budynków – źródło grzewcze ociepla wodę, która następnie jest rozprowadzana po instalacji uwalniając ciepło, a tym samym ogrzewając dom. Różnica polega na tym, że w przypadku kotłów lub pieców węglowych paliwo kopalniane jest palone tym samym oddając energię cieplną. Pompa natomiast pobiera energię ze środowiska naturalnego i w niewielkim stopniu potrzebuje do tego pądu. Pompa w zależności od rodzaju może pobierać energię z  powietrza, gruntu lub wód podziemnych. Pompa ciepła jest prawie zupełnie bezobsługowa co jest bezdyskusyjną zaletą. Nie trzeba jak w przypadku pieców węglowych regularnego dokładania paliwa. Wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, ponieważ pompa ciepła jest urządzeniem przy którym właściciel nie ponosi zbyt wielkich wydatków eksploatacyjnych. Co więcej co roku cena tego urządzenia jest coraz niższa, co więcej można postarać się o dotacje na zakup pompy. Kolejną zaletą takiej pompy jest to, że nie potrzebujemy dodatkowego miejsca na składowanie paliwa. Nie trzeba mieć nawet komina. Najpopularniejsze są pompy, które czerpią moc z powietrza. Mogą one funkcjonować bez problemów nawet przy tem. sięgającej -28°C.

Pompy ciepła – rodzaje

Poszczególne rodzaje pomp ciepła nieco różnią się od siebie sposobem działania, oraz źródłem energii. Wyróżniamy kilka następujących typów pomp:

  • Pompy ciepła typu powietrze-woda – jest to z całą pewnością najpopularniejszy typ pompy. Jej źródłem mocy jest powietrze. W przypadku tej pompy montaż jest niezwykle prosty, niestety minusem jest to, że znacznie gorzej funkcjonuje przy znacznym spadku temperatur na zewnątrz. 
  • Pompy ciepła typu woda – woda – źródłem mocy tej pompy jest woda gruntowa. {Potrzebne jest wykonanie|Wymaga to wykonania| studni czerpnej, a także zrzutowej. Niestety, dodatkowym problemem w tym przypadku jest uzyskanie dodatkowych pozwoleń wodnoprawnych. 
  • Pompy ciepła gruntowe – tutaj źródłem zasilania jest ciepło pochodzące z ziemi. Tego typu pompy posiadają kolektory, czyli sondy. W zależności od sposobu funkcjonowania mogą one być poziome lub pionowe. W sondzie znajduje się roztwór nie zamarzający w ujemnych temperaturach. Pobiera on ciepło z wnętrza ziemi, aby następnie przekazać je do urządzenia. Niestety, takie pompy są stosunkowo drogie i niezbyt łatwe w montażu. Natomiast ich główną korzyścią jest to, że sprawnie funkcjonują nawet w wyjątkowo niskich temperaturach. 

Dotacje do pomp ciepła – województwo pomorskie

Pompy ciepła są z całą pewnością ekologicznym źródłem ciepła, nie przyczyniającym się do zanieczyszczenia środowiska. Z tej przyczyny w całej Polsce powstało wiele programów oferujących dofinansowania do źródeł ciepła przyjaznych środowisku. Wielkość dotacji, a także warunki jego przyznania zależne są od poszczególnych gmin, lub województw. W województwie pomorskim realizowany jest program „Czyste powietrze”, za którego realizację odpowiada Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOSiGW). Celem tego programu jest dofinansowywanie ekologicznych źródeł ciepła, w tym także pomp ciepła.
Poza dofinansowaniami do nowo wybudowanych budynków, program zapewnia także pomoc finansową w przypadku wymiany dawnych, nie ekologicznych źródeł ciepła. W województwie pomorskim obowiązuje kryterium dochodu. Pierwsza grupa beneficjentów to osoby fizyczne, które są właścicielami albo współwłaścicielami budynku o dochodzie rocznym nie wyższym niż 100 tysięcy złotych, druga grupa natomiast dotyczy osób w zamieszkujących gospodarstwo wieloosobowe, których miesięczny dochód nie jest wyższy niż 1960 złotych. Do tej pory można było dostać jedynie pożyczkę na montaż pompy ciepła, najnowsza wersja programu obejmuje także dotacje.
Pompy ciepła i fotowoltaika zostały objęte najwyższym możliwym dotacje w tym programie. Beneficjenci o najniższych dochodach mogą uzyskać nawet 37 tysięcy dotacji na wymianę źródła ciepła i termomodernizację budynku.  Oczywiście przed złożeniem dokumentów trzeba sprawdzić dokładnie zasady przyznawania pomocy finansowej w swoim regionie. Każdy program dysponuje pewną sumę pieniędzy, która stosunkowo szybko się kończy, gdyż zainteresowanie jest duże. Zmiana sposobu ogrzewania może bardzo korzystnie wpłynąć na stan środowiska naturalnego, dlatego naprawdę opłąca się tym zainteresować.