Skip to content
Moje

Niecodzienne atrakcje Gdańska-schody

Gdańsk jest bez wątpienia miastem typowo turystycznym. To dzięki jego położeniu nad morzem, a także bogatej historii. Co roku to piękne miasto odwiedzają tłumy turystów z Polski, ale i z zagranicy. Gdańsk należy do jednych z najstarszych polskich miast, mający dużo cennych zabytków, a także miastem od którego zaczęła się II wojna światowa. Poza najpopularniejszymi zabytkami takimi jak Fontanna Neptuna, Ratusz, Bazylika Mariacka, Brama Żuraw, miasto ma dużo innych mniej popularnych atrakcji turystycznych. Jedną z takich ciekawostek są przedporoża, czyli element gdańskiej architektury ulicy i domu. Mało kto wie, że ze względu na nietypowe umiejscowienie Gdańska niedawno zbudowano tam bardzo długie schody, bo liczące aż 270 metrów długości. Łączą one ulicę Kartuską z osiedlem Paderewskiego. Wzdłuż schodów posadzona została także roślinność, która znacznie uprzyjemnia spacer. Co warto odwiedzić w Gdańsku? Gdzie warto się wspiąć, aby oglądać panoramę Gdańska i okolic?

Kilka słów o Gdańsku

Za początki miasta uważa się IX w. Gdańsk jest miastem mogącym poszczycić się burzliwą historią, często zmieniając kraj do którego przynależy. Przez jakiś czas miasto należało do Brandenburczyków, aby później zostać zdobyte przez Krzyżaków. W ich rękach pozostało przez następne 150 lat. Władcą, który włączył Gdańsk do Polski był Kazimierz Jagiellończyk. Wtedy też nadał kilka praw, m.in. prawo do własnej monety. Oczywiście miasta nie ominęły również rozbiory Polski, kiedy to ponownie musiał przejść w obce ręce. Kolejnym burzliwym momentem w historii był początek II wojny światowej, wówczas 1 września 1939 roku niemiecki pancernik zaatakował Westerplatte. W tamtym czasie miasto przeszło w ręce III Rzeszy. Po zakończeniu wojny został szybko odbudowany, rozwijał się przemysł oraz gdański uniwersytet. Następnym kamieniem milowym w historii Gdańska był wybuch strajku pracowników Stoczni Gdańskiej, powstanie Solidarności na czele której stanął Lech Wałęsa ,a także upadek komunizmu.

Miasto schodów- Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka nazywana jest również Koroną Gdańska. Bazylika jest trzecią pod względem wielkości budowlą na świecie, której ściany w całości wzniesione zostały z cegły. Budowla wzniesiona jest w stylu gotyckim, charakterystycznym dla miast nadbałtyckich. Jest to bez wątpienia dobrze znany symbol Gdańska. Budowla jest chętnie zwiedzana przez turystów nie tylko przez wzgląd na ujmującą architekturę i ciekawą historię. To co przyciąga przyjezdnych jest z pewnością wieża z tarasem widokowym, z którego rozpościera się widok zapierający dech w piersiach. Na górę prowadzi aż 409 schodów! Do połowy wspinaczki są one wąskie i kręte, aby następnie przemienić się w wyjątkowo szerokie. Po drodze na szczyt warto także podziwiać dwa dzwony- Gratia Dei oraz Ave Maria. Nie można zapomnieć, że  nie są to byle jakie dzwony- pierwszy z nich waży niemal 8 ton, Ave Maria natomiast 2,5 tony. Ze szczytu można oglądać piękne sklepienia z góry, oraz przy odpowiedniej, bezchmurnej pogodzie widoczny jest Tczew i Hel. Niewątpliwie wysiłek, jaki trzeba włożyć w pokonanie takiej ilości schodów jest warty tego, co można zobaczyć na szczycie.

Nietypowa architektura miasta- przedproża

Zwarta zabudowa Gdańska nie sprzyjała budowaniu miejsc, gdzie mieszkańcy mogliby spotkać się z rodziną czy przyjaciółmi. W mieście nie ma rozbudowanych parków, jedynym wyjściem byłaby czasochłonna wycieczka na przedmieścia. Na pomoc przy rozwikłaniu tego problemu przyszli architekci wymyślając tzw. przedproża. Są to tarasy wychodzące przed elewację budynku. Ich szerokość pozwalala na swobodne spotkania towarzyskie. Podczas ładnej pogody to zwłaszcza tam lokatorzy kamienic spędzali czas wolny. Przedproża stały się także placami zabaw dla dzieci. Konstrukcja ograniczona jest balustradą i można dostać się tam przy pomocy schodów. Przy większości przedproży znajdowało się często wejście do piwnicy. Przedproża były także rozwiązaniem problemu wysokiego poziomu wód gruntowych. Parter budynku zazwyczaj projektowano nieco wyżej niż standardowo, a wejście do kamienicy prowadziło przez przedproża. Przyjmuje się, że początek tej charakterystycznej dla Gdańska architektury przypada na XV wiek. Czasami przedproża obudowywano i zadaszano, aby zwiększyć przestrzeń sklepu znajdującego się w budynku. Oczywiście projekt przedproży różnił się w przypadku bogatych kamienic i ich biedniejszych odpowiedników. W przypadku uboższych dzielnic balustrady były bez dekoracji, w bogatszych z kolei ozdabiano je pięknymi kamiennymi rzeźbami. 

Góra gradowa- mało znana atrakcja Gdańska

Oprócz niezwykle popularnej Bazyliki Mariackiej, która znana jest również jako punkt widokowy, można zobaczyć także mniej znaną Górę Gradową. Miejsce to pełni również funkcję punktu widokowego. Góra Gradowa jest wzgórzem o wysokości 50 m, na szczycie której są liczne pomieszczenia obronne. Z tego względu jest to idealne miejsce dla miłośników bunkrów. Są tam również inne ciekawe miejsca jak np. interaktywne centrum naukowe wybudowane specjalnie dla dzieci. Góra Gradowa położona jest we wschodniej części Gdańska, tuż za stacją kolejową. Wybudowany na szczycie w 2000 roku Krzyż Milenijny jest nocą podświetlony, co stanowi szczególnie piękny widok. Warto odwiedzić Gadańsk, aby spędzić w nim kilka dni, bo weekend to na pewno za mało, zwłaszcza jeśli chodzi o zwiedzanie nietypowych, mało znanych atrakcji turystycznych.