Skip to content

Odśwież swoje schody – wymiana stopni

Schody często pełnią ważną rolę w domach piętrowych. Stanowią coś w stylu łącznika między dołem, a piętrem. W wyniku częstego używania, z czasem spotyka je nieunikniony los. Z biegiem czasu stają się coraz bardziej kruche. Tocałkowicie normalne. Nie zmienia  to jednak faktu, że, dobrze zbudowane schody mogą służyć latami. Zużyciu podlega głównie warstwa zewnętrzna. Tą w każdej chwili można odrestaurować. Jak zrewitalizować schody w Elblągu, Gdańsku i innych miejscowościach? Wszędzie pojawiają się te same pytania. Spieszymy z odpowiedzią!

Kiedy wymienić stopnie na schodach 

Każdy chce mieć piękny, wypielęgnowany dom. Niestety podniszczone schody nie wyglądają estetycznie. W związku z tym, kiedy widać po nich symptomy wysłużenia warto pomyśleć o ich odnowieniu.

Zdarza się, że schody nie nadają się do odświeżenia. Spróchniałe panele czy zgromadzona woda sprawiają, że drewno bardzo szybko traci na swym blasku. W tego typu sytuacjach ratunkiem jest całkowite rozmontowanie zużytych stopni. Usunięcie zniszczonych desek daje okazję do zdefiniowania powierzchni schodowej na nowo. Wystarczy wyczyścić warstwę bazową i można startować

Jeśli stopnie są w przyzwoitej(ym) stanie można popracować nad ich odświeżeniem. Z wykorzystaniem właściwych narzędzi i środków czyszczących można osiągnąć wiele. W przypadku wszelkich działań – czy to związanych z wymianą stopni czy ich rewitalizacją najważniejszy jest pomysł. Fantazja potrafi wymyślać niecodzienne . Nie tylko dobrze się one wyglądają, ale również są funkcjonalne.

Wymieniasz stopnie schodowe? Zadbaj o wszystko

Wymiana stopni schodowych być wspaniałą rozrywką. Aranżacja to zdecydowanie najlepszy(a) element tego procesu. Wymiana sama w sobie nie jest przesadnie trudna. Trzeba jednak pamiętać o kilku elementarnych regułach. Jeśli planujemy dokonać transformację(i) schodów warto zrobić to właściwie. Zaczyna się od przygotowań i odnotowania wszystkich ważnych kwestii.

Ważne są wymiary schodów. Muszą mieć właściwie wyważoną wysokość i szerokość. Dobrą(ym) praktyką jest dostosowanie ich do wzrostu domowników. Wyższe osoby wymagają szerszych stopni.

Musimy również wziąć pod uwagę z jakiego materiału zbudowana jest baza. Ludzie z branży twierdzą, że najbezpieczniejsze są schody żelbetowe. Uznaje się je też za najbardziej użyteczne. Można je modyfikować według indywidualnych upodobań.

Schody bez dwóch zdań powinny być bezpiecznie. W związku z tym niezbędny(a) jest montaż poręczy. Zabezpieczają one przed upadkiem. Zdarza się, że dzieci lub seniorzy mają problemy w użytkowaniu schodów. Poza barierami warto zatem pomyśleć o dołożeniu chodników bądź mat antypoślizgowych. Bezpieczeństwa nigdy mało.

Czego potrzeba do wymiany stopni?

Kiedy już zapadnie o wymianie stopni i o tym jak mają w przyszłości wyglądać schody, czas na zebranie przydatnych materiałów.

Czynność tą rozpoczyna się od wyboru typu obicia schodów. W sklepach jest duży wybór materiałów. Musimy wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają.

Lubianym materiałem jest drewno. Dobrze oczyszczone i przygotowane wygląda naprawdę gustownie. Kiedy będzie właściwie zaimpregnowane może spełniać swoją rolę przez długi czas. Trzeba zaznaczyć, że deski sosnowe lub dębowe nigdy nie będą w stu procentach identyczne. Będzie to wpływać na ogólny wygląd schodów. Jest to sprawa gustu domowników.

Jeśli naszym celem jest uzyskać efekt jednolitości, wtedy powinniśmy postawić na w panele. Są to materiały, które z powodzeniem można dopasowywać do wszystkich {typach(ów)|rodzajach(ów)|stylach(ów) aranżacji. Potencjalne braki, które pojawią się na panelach stosunkowo łatwo naprawić. Często wystarcza wymiana jednego elementu, aby unormować sytuację. Ponadto panele łatwiej jest utrzymać w czystości. Nie potrzebują też okresowej konserwacji.

Oprócz tego, do instalacji potrzebny jest zestaw narzędzi i dobry klej. Mimo, że impregnacja nie zawsze jest wymagana, warto ją uskuteczniać. Czas zainwestowany na tą czynność się opłaci – schody dłużej będą wyglądać jak nowe.

Decydując o rodzaju pokrycia schodów, dobrym pomysłem jest zapoznanie się z ofertą miejscowych producentów. Nierzadko można spotkać drewno w okazyjnej cenie. Takie, rzemieślniczo cięte drzewo wspaniale ozdabia schody. Elbląg jest tutaj ciekawym przypadkiem. Lokalne tartaki znane są ze swojej solidności. Tamtejsze drewno charakteryzuje się wytrzymałością i pięknym leśnym aromatem.