Skip to content

Ogrzewanie mieszkania – jakie systemy grzewcze wziąć pod uwagę?

Energia cieplna stosowana jest w celu ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej. Obejmuje ona zazwyczaj solidną część zapotrzebowania energetycznego budynku. Może być wytwarzana i dostarczana do domu przy pomocy różnych sposobów oraz źródeł. Jakie są źródła energii cieplnej? Co to jest energia odnawialna? Jakie są rodzaje systemów grzewczych?

Skąd może pochodzić energia cieplna?

Do źródeł energii cieplnej zaliczamy: gaz ziemny, olej opałowy, energię słoneczną, energię elektryczną oraz ekologiczną energię cieplną. Czym wyróżniają się wyróżnione źródła?

  • ekologiczna energia cieplna – pompy ciepła czerpią energię geotermalną lub ciepło wód gruntowych. Energię cieplną można zdobyć za darmo aż w 75 %  z otoczenia, jedynie pozostałe 25% trzeba kupić w postaci prądu. Pozyskiwanie energii cieplnej ze środowiska to ogrom korzyści. Stosując ten typ ogrzewania nie ulatnia  się CO2, jest to niewyczerpalne źródło energii, koszty ogrzewania są niewielkie, nie jest się uzależnionym od dostawców energii. Istotne jest tu korzystanie z profesjonalnego serwisu jak np. serwis vaillant w Krakowie oraz dobra termoizolacja domu.
  • gaz ziemny – jest efektywny, wydziela najniższe ilości dwutlenku węgla w porównaniu do pozostałych źródeł kopalnych, w trakcie spalania nie wytwarzają się popiół i sadza, gaz nie wymaga składowania. Stosowanie gazu można swobodnie zestawiać z odnawialnymi źródłami energii. Urządzenia grzewcze wykorzystywane do gazu nie zajmują dużo miejsca.
  • olej opałowy – posiada wysoką wartość opałową,można łączyć go nawet do 20% biopaliwa,które jest odnawialne. Olej opałowy z powodzeniem można łączyć z odnawialnymi źródłami energii. Podczas obniżki cen opłaca się kupić zakupić większy jego zapas i dzięki temu sporo zaoszczędzić. Żeby korzystać z oleju opałowego wymagane jest dzierżenie sporego zbiornika, magazynu podziemnego lub nadziemnego a także dobry system przeciwpożarowy a także zabezpieczenie przed zalaniem.
  • energia słoneczna – jest bezpłatna i niewyczerpalna, nie wytwarzadwutlenku węgla, można ją dołączyć do dotychczasowych źródeł energii cieplnej. Żeby używać energii słonecznej należy mieć miejsce dopasowane dla kolektorów. Istotne by było ono ciągle nasłonecznione, najlepiej jest gdy zainstaluje się je od strony południowej.
  • energia elektryczna – idealnie sprawdza się jako uzupełnienie innych sposobów ogrzewania bądź jako jedyne. Stosowanie wyłącznie prądu jako źródła ogrzewania stosuje się wyłącznie w miejscach okresowegoprzebywania jak przykładowo domki letniskowe lub tam, gdzie instalacja innych rozwiązań jest niemożliwa bądź nieopłacalna. Zaletami są tuniewielkie koszty instalacji i sprzętów. Maszyny takie nie zajmują też zbyt dużomiejsca. 

Ekologiczna energia w Twoim mieszkaniu

Gaz ziemny, ropa naftowa czy węgiel to złoża kopalne, jakie tworzyły się przez wiele milionów lat. Złoża tych dóbr maleją a co za tym idzie ich koszty stale rosną. Należałoby zainteresować się energią pochodzącą z odnawialnych źródeł, mogącą dopełnić bądź całościowo wyprzeć paliwa kopalne. Do odnawialnych źródeł energii należą między innymi: energia słoneczna i geotermalna. Aby w pełni wykorzystać potencjał tych niewyczerpalnych źródeł energii niezbędna jest nowoczesna technologia. Zaawansowane technologie systemów solarnych i pomp ciepła jakim jest na przykład system i serwis vaillant, pozwalają na wysoką efektywność skorzystania z odnawialnych źródeł energii. Zdecydowanie się na używanie w głównym stopniu z energetyki odnawialnej, to nie tylko wartość ekonomiczna ale teżwartość ekologiczna.

Jakie rozwiązania grzewcze znajdziesz na rynku?

Na metodę grzewczą składają się takie elementy jak: tworzenie ciepła, jego dystrybucja ipłynne rozmieszczenie do każdego zpokoi. W zależności od tego na jakie źródło energii cieplnej się zdecydujemy, należydobrać do niego dostosowany system grzewczy. Wliczają się do nich między innymi: 

  1. piece olejowe – w nowych kotłach zastosowane jest prawo kondensacji. Oznacza to że prócz spalanego oleju,używane jest też ciepło, które przy tradycyjnej technice grzewczej marnowało się.
  2. kotły gazowe – to  prawiebezobsługowe i dość tanie rozwiązanie. Zasilane gazem, oprócz ogrzewania pomieszczeń może też podgrzewać wodę użytkową. Dzielimy je na kotły jedno- i dwufunkcyjne.
  3. pompy ciepła to systemy grzewcze wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych czyli z wody,słońca lub powietrza.Działanie pomp opiera się na przemianach fizycznych jak np. parowanie,skraplanie,sprężanie i rozprężanie.
  4. kotły na prąd – są bardzo wygodne w użyciu i tańsze od kotłów olejowych czy gazowych. Nie potrzebują dużo przestrzeni, najczęściej występują w wersji stojącej i wiszącej.Nie emitują spalin ani CO2. Źródłem ciepła jest w nich najczęściej grzałka w osłonie np. stalowej lub mosiężnej, chroniąca przed kontaktem z wodą. To ile jest grzałek w kotle wpływa na moc pieca.
  5. fotowoltaika – przy jej użyciu wytwarzany jest prąd użytkowy można też ogrzać wodę użytkową oraz budynek.Systemy te są całkowicie bezobsługowe i bezpłatne w eksploatacji.

Obojętnie jakie rozwiązanie wybierzemy, warto dbać o dobry stan maszyn przez regularne serwisowanie, świetnym wyborem jest np. serwis vaillant. Decydując się na system grzewczy do domu, trzeba mieć na uwadze nie tylko na kwestie cenowe ale teżekologiczne.