Skip to content

Parkiet czy panele? Wady i plusy tych rozwiązań w Twoim domu

Szeroki wybór

Niezwykle ważną rzeczą w trakcie urządzania domu lub mieszkania jest z pewnością wybór podłogi do konkretnych pokoi. Rodzajów jest bardzo dużo, zaczynając od wykładzin, a skończywszy na kafelkach. Co bardziej wymagające osoby, które w szczególności doceniają tradycyjne rozwiązania, z pewnością skupią się jednak na drewnianych podłogach. Zawsze stoi się wtedy przed dylematem: zdecydować się na parkiet czy panele?

Istota pielęgnacji

Zanim przejdziemy do poszczególnych wad i plusów obu opcji, trzeba położyć ogromny ciężar na fakt, że niezależnie od tego, czy wybierzemy panele, czy parkiet, powinniśmy zaopatrzyć się w lakier do podłogi. Jest to klucz do odpowiedniej pielęgnacji drewna, które znajduje się pod naszymi nogami.

Co wybrać?

Parkiet jest rozwiązaniem znacznie bardziej kosztownym, ale przy tym niezwykle wytrzymałym. Cena paneli może być nieco bardziej optymalna, ale tutaj musimy zdawać sobie sprawę z niezbyt przyjemnej akustyki oraz tego, że panele są dużo mniej wytrzymałe, przez co mogą starczyć na kilka lat mniej. Warto zatem podjąć wybór na podstawie ilości pieniędzy, jakie mamy na ten zakup i oczekiwań w kwestii wyglądu oraz wytrzymałości. Należy również wiedzieć, że parkiet jest bardziej kapryśny względem podłoża, na którym ma się znaleźć.