Skip to content

Pellet czy węgiel – na co postawić?

Przed tym wyborem staje wiele osób, zdania są podzielone, a wśród kupujących znajdą się zwolennicy zarówno pelletu, ekogroszku jak też popularnego węgla. Co powoduje iż wybór jest taki trudny I opinie podzielone? Dzisiaj pokażemy Ci plusy i wady tych metod opału.

Pomoże Ci to zdecydować, która forma opalania będzie dla Ciebie idealna. Polecimy Ci również popularnych, zaufanych producentów proponujących najwyższej klasy surowce opałowe. Żeby dowiedzieć się więcej o metodach opału przeczytaj ten materiał.

Co jest bardziej opłacalne – węgiel czy pellet?

Do niedawna miażdżącą przewagę w tej kwestii miał węgiel. Jako często stosowany środek opałowy przez długi czas wiódł prym i zdobył wielu zwolenników. Jednak w ostatnim czasie szala przechyla się na korzyść innych metod opałowych jak na przykład pellet. Po zwyżce cen za węgiel używanie go przestało być tak korzystne cenowo, zwłaszcza iż jego wydajność wcale znacząco nie odbiega od innowacyjnych metod.

Właśnie przez wzgląd na koszta pellet szybuje w tabelkach popularności. Ze względu na proces jego powstawania producenci tacy jak Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak czy Zator mogą zaoferować lepszą cenę. Pellet wytworzony jest trocin które zostały po produkcji, są one stłoczone w końcowy produkt. Jest to mniej utrudniony oraz tańszy sposób niż wydobycie węgla drzewnego czy kamiennego a a do tego bardziej przyjazny dla środowiska, gdyż wykorzystuje się odpady. Produkowanie pelletu nie powoduje zwiększonej wycinki terenów zielonych czy wykorzystywania naturalnych złóż tak jak w przypadku węgla.

Węgiel a pellet – wydajność

Węgiel uchodzi za najbardziej wydajną formę opału. Wartość opałowa węgla może sięgać powyżej 20 MJ/kg, ale wiele zależy od jego jakości. Zwykle im droższy jest , tym lepszą klasę węgla kupisz. W tej kwestii pellet niewiele jednakże odbiega od popularnego  środka opału takiego jak węgiel. Udoskonalając technikę produkcji dystrybutorzy Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak i Zator zdołali uzyskać wartość opałową podobną do węgla a przy tym bardziej pewną, za każdym razem masz świadomość czego możesz oczekiwać od produktu, który kupujesz. 

Ilość popiołu

W ostatniej konkurencji absolutnym zwycięzcą został pellet. Jest to zdecydowanie czystszy i wygodniejszy sposób opalania niż węgiel. Proporcja popiołu w wyniku spalania pelletu jest imponująco mała i dochodzi do 1%, w sytuacji spalania węgla dobiegać może od 5 do 10 %. Powyższe liczby ukazują skalę nieczystości, które produkuje węgiel. A przecież nie wyłącznie o częstotliwość czyszczenia pieca chodzi. Ilość odpadów pozostałych po spalaniu to również wpływ na atmosferę i jakość powietrza. Opalanie węglem znacznie dokłada się do zanieczyszczenia środowiska, w którym, żyjemy. Nie ma w takim razie żadnego powodu, aby decydować się na tę metodę palenia, nie tylko wymaga więcej pracy podczas regularnego użytkowania, ale również węgiel nie jest tak bezproblemowy i komfortowy w użytkowaniu jak pellet.

Jeśli po naszym artykule utwierdziłeś się w tym, która forma ogrzewania jest dla ciebie lepsza, zapraszamy do zapoznania się z ofertą producentów opału, takich jak Olczyk, Olimp, Smile bądź Zator, których produkty możesz znaleźć w http://peleton.net.pl/.