Skip to content

Piec na pellet czy ekogroszek? Co wybrać?

W ostatnich latach coraz częściej można zewsząd usłyszeć dyskusje dotyczące tego, które rozwiązanie jest lepsze i bardziej efektywne: pellet olczyk czy ekogroszek. Niestety, sprawa ta nie jest jakkolwiek jasna i niezwykle trudno powiedzieć, które z tych rozwiązań jest bardziej efektywne. Dobrze jest jednak zapoznać się z ich cechami i dobrać taki sposób ogrzewania domu, który pasuje do Twoich preferencji oraz potrzeb. 

Czym charakteryzuje się pellet, a czym ekogroszek?

Pellet drzewny jest nowoczesny i ze wszech miar ekonomiczny. Wszystko dzięki temu, że może być wyprodukowany z różnorakich elementów natury, takich jak drewno, łupiny orzechów czy kora drzewna. Ceni się nade wszystko jego wydajność, ale także oferowaną przez pellet troskę o naturę – nie wpływa on w znaczący sposób na środowisko, w przeciwieństwie do nieco bardziej archaicznych form ogrzewania domów. 

Ekogroszek hurt jest z kolei paliwem stałym, które zostało wyprodukowane w formie niewielkich kulek – stąd zresztą jego nazwa. Rozwiązanie to cechuje się nade wszystko dużą kalorycznością, co w dużej mierze wpływa na jego efektywność; nie powinno się również narzekać na ilość szkodliwych substancji wydzielanych do atmosfery, ta jest bowiem znikoma.

Żadna z opcji nie jest znacząco lepsza!

Reasumując – nie można określić, czy lepszym rozwiązaniem jest pellet czy ekogroszek. Pod licznymi względami w zasadzie nie ma między nimi różnic, uzupełniają się również pod względem plusów i minusów. Przez to bardzo ciężko wybrać zwycięzcę tych zawodów. Zanim zdecydujesz się na dany sposób ogrzewania, musisz zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami i wymaganiami i na ich podstawie wybrać: pellet czy ekogroszek?