Skip to content

Podstawy wznoszenia domu. Czym są wiązary dachowe? Co musisz o nich wiedzieć?

Wedle powszechnej opinii dach składa się wyłącznie ze swojej zewnętrznej powierzchni, najczęściej złożonej z dachówek lub paneli. Sprawa jest jednak znacznie bardziej zawiła i rozległa. Dach nie jest bowiem tylko kilkoma płytkami, a znacznie rozbudowaną konstrukcją, która składa się z wielu części. Pośród nich są elementy znajdujące się wewnątrz, których nie widać na pierwszy rzut oka. Są to tak zwane wiązary dachowe. 

Co to są wiązary dachowe?

Ale co to tak naprawdę wiązary dachowe? Najprościej rzecz ujmując, jest to swoistego typu szkielet, który rozkłada ciężar dachu na ściany nośne. Dzięki temu mamy pewność, że dach się nie zawali oraz będzie stabilny. Jest to technologia stosowana najczęściej w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym, zwłaszcza kiedy dach ma dużą powierzchnię. 

Wiązary dachowe to jeden z podstawowych elementów, o których musimy pamiętać, kiedy samodzielnie budujemy dom. Jest podparciem całej konstrukcji, w związku z czym zapewnia bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Przy okazji jest to rozwiązanie bardzo tanie i niezwykle opłacalne, zatem warto się na nie pokusić.