Skip to content

Pompa ciepła – po co jest potrzebna?

Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne. Ma na to wpływrozwój technologii i przystępna cena całej instalacji. Nie zapominaj aby stawiać na produkty jakościowe takie jak pompy ciepła pomorskie panasonic.

Do czego jest nam potrzebna pompa ciepła?

Pompy ciepła są jedną z bardziej nowoczesnych technologii ogrzewania pomieszczeń. To także ekologiczne rozwiązanie. Pompa ciepła jest niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym, który pozyskuje energię która znajduje się w ziemi, powietrzu a także wodzie. Jej efektywność i ekonomiczne działanie uzależnia się od dokładnego wyboru źródła ciepła.

Pompa ciepła – działanie

Działanie pompy ciepła opiera się na ciągłych przemianach fizycznych czyli sprężaniu, rozprężaniu, parowaniu a także skraplaniu, co umożliwia transport ciepła z miejsca, w którym jest pozyskany do odbiornika który jest położony powyżej. Można powiedzieć, że sposób jej działania trochę przypomina działanie lodówki bądź klimatyzacji w samochodzie. Parownik najczęściej jest w posiadaniu czynnika roboczego, który ulega odparowaniu, przy czym odbiera ciepło z dolnego źródła. Wcześniej wspomniana para zostaje zassana i sprężona, co podnosi jej temperaturę. W takiej postaci trafia do skraplacza, a tam ciepły i sprężony czynnik rozpręża się a potem automatycznemu schłodzeniu oddając ciepło do wykorzystania. Pompa ciepła jest zasilana sprężarką wzbogaconą o silnik elektryczny.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła rozróżnia się na podstawie sposobu pozyskiwania i przekazywania energii.

  • solanka – ciepło w tym wypadku pozyskuje się z gruntu, przy pomocy wymiennika zawierającego roztwór glikolu.

  • woda ciepło pobiera się z wody.
  • Parownik ogrzewa się wodą, natomiast skraplacz oddaje ciepło też do wody która zasila instalację centralnego ogrzewania.
  • powietrze/woda – ciepło jest pozyskiwane z powietrza. Parownik ogrzewa się powietrzem, natomiast skraplacz oddaje ciepło do wodnej instalacji która zasila centralne ogrzewanie.
  • powietrze/powietrze – w tym wypadku ciepło jest pozyskiwane przy pomocy powietrza, a ciepło ze skraplacza przekazywane jest do pomieszczeń przy pomocy wentylatora.
  • woda/powietrze – ciepło jest pozyskiwane z wody, z kolei do pomieszczeń przekazuje się je za pomocą ciepłego nadmuchu.