Skip to content

Remont łazienki – glazura, gres czy terakota?

Każdy, kto choć raz remontował łazienkę musiał wybrać odpowiednie płytki. Należy pamiętać, że jest to zakup na wiele lat, dlatego powinien być dobrze przemyślany. Aby takie płytki odpowiednio służyły przez dłuższy czas, muszą być doskonałej jakości. Jeśli chodzi o łazienkę ważne jest, aby kierować się nie tylko wyglądam, ale również pewnymi parametrami, przez wzgląd na wysoką wilgotność. Jak wybrać właściwe płytki do wykończenia łazienki? Czym właściwie warto się kierować? Co najbardziej sprawdzi się w łazience – glazura, gres czy terakota?

Jak dobrać odpowiedni gres do łazienki?

Płytki gresowe są zrobione ze szlachetnej kamionki – jest to mieszanka gliny, krzemienia a także innych składników. W przypadku łazienki można sięgnąć po gres szkliwiony, który jest łatwy w utrzymaniu czystości. Należy z kolei unikać gresu polerowanego, który jest surowcem wyjątkowo wymagającym w codziennej pielęgnacji, a po zalaniu wodą staje się śliski. Płytki gresowe odznaczają się dużą twardością, oraz tym, że nie przepuszczają wody. Na rynku jest szeroki wybór płytek gresowych wyróżniających się się różnymi cechami. Jest to surowiec dobry do wykończenia łazienki, pod warunkiem, że postawimy na taki o dobrych parametrach.

Terakota do łazienki

Terakota robiona jest z wysokiej jakości gliny. Warto, że parametry techniczne płytki z terakoty są dużo gorsze. Pomimo tego są one twarde, odporne na tarcie, ale silniejsze uderzenie może przyczynić się do pęknięcia. Istotne jest to, że nie są one śliskie, co doskonale się sprawdzi zwłaszcza w łazienkach. Aczkolwiek, minusem tych płytek jest to, że są mocniej nasiąkliwe niż gres, co może spowodować uszkodzenia w przyszłości. Terakota była niezwykle powszechna w Polsce, zanim na rynku pojawił się gres.  Terakota posiada kilka klas ścieralności, co pozwala dobrać właściwy materiał jeśli chodzi o przeznaczenie, oraz pomieszczenie. Wyższością terakoty nad gresem jest na pewno to, ze ma ona znacznie więcej wzorów i kolorów. Terakota najczęściej kładziona jest na podłogach, ale czasami jest wykorzystywana również na ścianach. Może być też stosowana na zewnątrz, jeśli charakteryzuje się odpornością na mróz.

Czy glazura jest dobrym materiałem do łazienek?

Glazurą nazywa się płytki, które wykonane są z kaolinu. Glazura Otwock jest materiałem, którego z pewnością nie poleca się układać na podłodze. Charakteryzuje się ona kruchością i nie jest odporna na ścisk. Glazura pokryta jest cienką warstwą szkliwa, co sprawia, że jest łatwa w szorowanie środkami chemicznymi, a także odporna na wilgoć, dlatego dobrze sprawdzi się w łazience czy kuchni, ale jedynie na ścianach. Jest to surowiec, wykorzystywany miejscach, w których jest niewielka szansa na uszkodzenie. 

Czym wykończyć łazienkę?

Najważniejszym parametrem przy poszukiwaniu płytek do łazienki powinno być miejsce ich położenia. Szczególnie w przypadku glazury, która nie jest polecana na podłogach. Należy również rozważyć to, że w łazience zazwyczaj jest mokra podłoga, dlatego płytki nie powinny być zbyt śliskie. Oczywiście wybierając płytki, należy szukać pasujących do stylu łazienki. Na rynku jest tak duży wybór, że na pewno wybierzemy coś dla siebie. Warto udać się do sklepu, w którym specjaliści doradzą idealne rozwiązanie. Takie miejsca znajdują się prawie w całej Polsce: Warszawa, Łódź, Otwock, Pruszków a także w wielu innych miejscowościach. Oczywiście jeżeli posiadamy wiedzę na temat płytek, i wiemy czego szukamy można je zamówić także przez internet.