Skip to content

Rolety rzymskie – minusy i plusy – propozycje na aranżacje wnętrza

Świeży właściciel domu lub mieszkania prędzej lub później styka się z zasadniczym kłopotem – jak zaaranżować okolice okien? Wybór na rynku jest duży – od zwykłych firan, poprzez rolety przeciwsłoneczne, żaluzje drewniane i aluminiowe, aż po rolety rzymskie w Warszawie. Oczywiście tego typu aranżacja okienna musi pełnić funkcję nie tylko ozdobną, ale także zasłaniać wnętrze przed zbyt mocnymi promieniami słonecznymi, czy wścibskim okiem przechodniów. Każda z propozycji znajdujących się na rynku ma swoje minusy i zalety. Dobór właściwej zależny jest od aranżacji wnętrz, wielkości okna, zasobności portfela. Jednym z najchętniej kupowanych opcji jest roleta rzymska, która produkowana jest w wielu różnych wersjach, dzięki czemu jest wszechstronna i pasuje niemal w każdym wnętrzu. Nawet do kuchni i łazienki. Jakie są minusy i zalety rolety rzymskiej? Jak wybrać najlepsze rozwiązanie do naszego domu? Gdzie można kupić roletę rzymską?

Roleta rzymska – czym właściwie jest?

Roleta rzymska jest ozdobą okienną bardzo chętnie wybieraną przez posiadaczy domów oraz mieszkań. Łączy ona w sobie estetykę firan i funkcjonalność rolet przeciwsłonecznych. To, co ją odznacza, to efektywne marszczenia, które tworzą się przy podnoszeniu rolety do góry. Jest to bardzo ciekawy element aranżacyjny. Rolety rzymskie występują na rynku w kilku opcjach kolorystycznych, czy wielu odmianach tkanin. W zależności od materiału z jakiego są wyprodukowane, pełnią głównie funkcję ozdobną, bądź osłaniającą przed słońcem. Rolety rzymskie można kupić gotowe, lub wyprodukowane na zamówienie, dzięki czemu można je dopasować niemal do każdego okna.

Minusy i plusy rolet rzymskich

Dzięki swojej różnorodności, rolety rzymskie zyskały dużą popularność, mimo to jak każde rozwiązanie mają zarówno minusy jak i plusy. Do ich najistotniejszych plusów należą nade wszystko wyjątkowe walory dekoracyjne dzięki niezwykłym marszczeniom powstającym w czasie podnoszenia rolety. Ponadto można tu również wymienić dopasowanie niemal do każdego typu pomieszczenia – to dzięki urozmaiconemu wyborowi materiałów, oraz kolorystyki. Bezdyskusyjną korzyścią jest możliwość ich nietrudnego prania. Trzeba je zdjąć i umieścić w pralce, czego nie można zrobić ze zwykłymi roletami. Tak wiele zalet, sprawia, że można nimi przyozdobić każde wnętrze. Jak widać ten rodzaj rolet posiada sporo plusów, a jakie są jego wady? Przede wszystkim koszt. Rolety rzymskie, zwłaszcza te robione na zamówienie w Warszawie nie są tanie. Oprócz tego rolety rzymskie przez swoje charakterystyczne marszczenia bardzo łatwo się kurzą, a po ich upraniu mogą pojawić się nieładne zagniecenia. Rolety rzymskie doskonale prezentują się na stosunkowo wąskich oknach. Na tych wyjątkowo dużych, mogą nie być już tak efektowne. Przed wybraniem aranżacji okiennej pasującej do naszego wnętrza na pewno trzeba przemyśleć wszystkie minusy i zalety, i dopasować takie, które będzie dla nas najkorzystniejsze.

Do jakich pomieszczeń najbardziej pasują rolety rzymskie

Rolety rzymskie są niezwykle uniwersalne i bardzo dobrze sprawdzą się jako dekoracja wnętrz w domach, jak i firmach. Urozmaicony wybór barw sprawia, że mogą nadać wnętrzu elegancji, jak i sprawić, że będzie ono przytulniejsze. Rolety rzymskie są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią klasyczne firanki, ale również dla tych, które nie przepadają za zwijanymi roletami. Mogą być wyjątkowym zdobieniem wnętrz w stylu retro, współczesnych wnętrz skandynawskich, a także przytulnych pokoi dziecięcych. Idealnie sprawdzą się również w sypialni – wystarczy dopasować materiał, który skutecznie chroni przed promieniami słońca. Rolety rzymskie mogą także imitować zwykłą firankę – wystarczy dobrać odpowiedni materiał.

Rolety rzymskie – gotowe czy na zamówienie?

Rolety rzymskie są dostępne zarówno w wersji gotowej – dla typowych okien, jak i szyte na wymiar – dla nietypowych rozwiązań. W przypadku rolet szytych na zamówienie wybór tkanin jest znacznie większy, ale trzeba liczyć się także z większą ceną. Ważne, aby rozmiar był dobrze dopasowany do okna – nawet najpiękniejsza roleta rzymska nie będzie prezentować się ładnie, jeżeli będzie zbyt wąska luba za szeroka. Kiedy rozwiązania gotowe nie pasują do naszego okna, nie opłaca się oszczędzać – z pewnością lepiej zamówić roletę szytą na zamówienie.