Skip to content

Segregacja śmieci w Gdańsku – czy aby na pewno właściwie to robisz??

Znaczne skażenie kuli ziemskiej jest bezspornym faktem. Tony śmieci powstające każdego dnia niszczą środowisko naturalne, tak ważne dla różnych żywych stworzeń, ale też dla ludzi. Jeśli w porę coś z tym nie uczynimy, czeka nas ekologiczna katastrofa. Dlatego zmiany powinniśmy zacząć działać od własnego gospodarstwa domowego. Pierwszym ruchem powinno być wprowadzenie segregacji odpadów. Należy oddzielać śmieci od surowców. Część odpadów, jeśli zostanie wyrzucona do odpowiedniego pojemnika, może być znów wykorzystana. Sortowanie odpadów posiada dużo zalet. Przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia, oraz emisji gazów cieplarnianych, i odpadów przemysłowych. Dlatego należy poświęcić trochę czasu, aby zorientować się jak robić to właściwie. Czy sortowanie śmieci jest trudne?

Sortowanie śmieci – dlaczego warto?

Jeszcze nie tak dawno mało kto sortował odpady. Wszystkie śmieci wkładane były do jednego kosza, a później transportowane na wysypisko, gdzie zalegały długie lata. Nadszedł czas, kiedy należy coś z tym problemem zrobić – wszak duże ilości śmieci na wysypiskach nie maleją, a wciąż rozrastają. Można uznać, że segregacja śmieci daje im drugie życie. Dobrze posortowane śmieci można przerobić na nowe przedmioty, co ma duże znaczenie dla zabrudzonek planety. Kolejną bezsporną korzyścią segregacji jest także ograniczenie wytwarzania szkodliwych gazów do atmosfery, a także duże oszczędności na energii. Systematyczne przetwarzanie surowców oznacza zredukowane ich zużywanie, co również ma korzystny wpływ na nasze środowisko naturalne. Należy pamiętać także o przyszłych pokoleniach – chociażby dla nich warto zostawić tę planetę czystą z niewielką ilością szkodliwych śmieci.

Segregacja śmieci – najważniejsze informacje

Od jakiegoś czasu segregacja śmieci w Polsce jest obligatoryjna. Jednakże żeby miała ona sens i była skuteczna warto robić to prawidłowo. Kraje Unii Europejskiej wprowadziły sortowanie odpadów kilka lat temu. Niektóre robią to starannie, inne muszą bardziej się do tego przyłożyć. Takim przykładem dla pozostałych mogą być Niemcy i Szwecja, gdzie do recyclingu trafia aż 70 % śmieci. Dla zestawienia w Polsce wynik ten wynosi jedynie 30 %. Chociażby z tego powodu należy nauczyć się jak robić to prawidłowo. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że szklane butelki można wyrzucać do pojemnika ze szkłem, ale nie ma potrzeby ich wcześniejszego mycia. Mało kto zdaje sobie sprawę, że do pojemników na papier nie wolno wrzucać tłustego papieru, czy brudnych ręczników papierowych. Przed wyrzuceniem puszek czy butelek trzeba wcześniej je zmiażdżyć, żeby zajmowały jak najmniej miejsca. Duża część opakowań posiada informację z czego były wyprodukowane i do jakiego pojemnika je wrzucić. Takim przykładem może być np. karton po soku, który sporo osób wyrzuca do pojemnika na papier, w czasie gdy powinien być on umieszczony w plastikach. Wywóz śmieci w Gdańsku ma miejsce systematycznie – zazwyczaj co tydzień, czasami częściej w miarę potrzeb.

Wyrzucanie szkodliwych odpadów – jak to robić właściwie?

Segregując śmieci musimy je rozdzielać między pojemniki na: szkło, papier, bio, tworzywa sztuczne, zmieszane. Do żadnego z tych pojemników nie możemy wyrzucać odpadów niebezpiecznych. Co wlicza się do odpadów niebezpiecznych? Nie każdy jest świadomy tego jak często ma do czynienia z odpadami niebezpiecznymi takimi jak: akumulatory i baterie, różnego typu urządzenia elektroniczne i elektryczne, wiaderka po farbach, oleje, czy leki i odpady medyczne. W przypadku sprzętu elektronicznego trzeba przekazać go do odpowiednich punktów na elektrośmieci. Znajdują się one w każdym większym mieście np. w Gdańsku, Warszawie, Rzeszowie. Zdarza się, że niektóre miasta organizują bezpłatny odbiór od mieszkańców bezpłatnie. W przypadku baterii można wyrzucić je do odpowiedniego pojemnika, które ustawiane są w większych sklepach. A co z lekami po terminie? Trzeba pamiętać, że pewne substancje będące w lekach mogą być szkodliwe dla środowiska, z tego powodu nie można ich wyrzucać do koszy ze śmieciami zmieszanymi. Najłatwiej jest je oddać do apteki, gdzie znajdują się odpowiednie kosze, albo przekazać farmaceucie. Szkodliwym odpadem są także odpady medyczne takie jak igły, strzykawki, zużyte opatrunki itp. W gospodarstwach domowych powstają one w małych ilościach, i trzeba je dowieźć własnym transportem do punktu selektywnego gromadzenia odpadów. Oczywiście sytuacja inaczej wygląda w szpitalach czy przychodniach, gdzie takich śmieci gromadzi się dużo więcej. Wtedy wywóz śmieci może być dokonywany przez odpowiednią firmę.