Skip to content

Skup złomu – wszystko co powinieneś wiedzieć

Skup złomu jest miejscem, gdzie można pozbyć się niepotrzebnych, zalegających rzeczy a oprócz tego zarobić trochę gotówki. Poza tym na niektórych złomowiskach, można także zakupić używane części do samochodów. Taki punkt skupu złomu znajduje się np. w Lubartowie. Oddawanie niepotrzebnych rzeczy na skup przyczynia się do troski o środowisko naturalne. Dlatego wiele osób decyduje się zawieźć zalegające metale na skup, nawet jeżeli jest on oddalony o kilka kilometrów. Mimo wszystko nie każdy do końca wie jakie surowce można sprzedać w takim miejscu. Czy skup przyjmie wszystkie metale? Mało kto zdaje sobie sprawę, że takie surowce trzeba wcześniej dobrze przygotować poprzez ich wyczyszczenie. Punkt skupu złomuSkup złomu raczej nie przyjmie aluminiowych puszek z zawartością, czy innych metali oklejonych papierem. Dlaczego? Ponieważ takie materiały nie mogą zostać poddane recyclingowi. Pomimo tego warto włożyć odrobinę pracy, odpowiednio przygotować metal, aby zadbać o środowisko naturalne i otrzymać nieco pieniędzy. 

Jakie surowce można sprzedać na skupie złomu?

Często nie zdajemy sobie sprawy, ile zbędnych metalowych rzeczy znajduje się w domu, a można sprzedać je z zyskiem. Czym jest złom? Najogólniej mówiąc są to wszelkiego typu odpady nie nadające się do użytku wykonane z metali i ich stopów, które równocześnie mogą zostać przetworzone. Takie niepotrzebne przedmioty można stopić i uzyskany z nich metal ponownie użyty. Co właściwie można sprzedawać na takim skupie? Najczęściej sprzedawane rzeczy to np.: części samochodowe, wszelkiego typu blachy, puszki po napojach, zbrojenia uzyskane z rozbiórek, a także metalowe odpady produkcyjne i budowlane. 

Które metale mają wysoką cenę, a które niską?

To, ile dostaniemy pieniędzy sprzedając metale do skupu zależne jest na pewno od tego, jaki to będzie metal. Niewątpliwie skupy przyjmują wszystkie metale, ale niektóre są droższe a inne tańsze. Najpopularniejsze, a jednocześnie najczęściej sprzedawane metale to stal, żeliwo oraz aluminium. Minusem jest to, że ich cena nie jest zbyt wygórowana. Można otrzymać od kilkudziesięciu groszy, do kilku złoty za kilogram. Mimo to, opłaca się je sprzedawać, gdyż są łatwo dostępne. Ocenia się, że zbierając metalowe niepotrzebne rzeczy w domu można zyskać nawet 1000 zł. A na jakich metalach można zyskać najwięcej? Bezdyskusyjnie najdroższe są metale kolorowe takie jak cyna, mosiądz oraz miedź. Ich ceny wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za kilogram. Z czego to wynika? Na pewno z tego, że są to metale przewodzące ciepło. Kolejną ich zaletą jest bez wątpienia to, że w czasie recyclingu praktycznie nie traci się surowca. Co więcej koszty wydobycia tych metali są znacznie wyższe od kosztów recyclingu. 

Sprzedaż odpadów na skupie – jak je przygotować?   

Przed oddaniem metalowych przedmiotów na złom trzeba pamiętać o kilku regułach. Przede wszystkim takie przedmioty muszą być wcześniej właściwie przygotowane, aby cała transakcja przebiegła szybko i bez zakłóceń. Poza tym takie przedmioty muszą być wyczyszczone z niepotrzebnych materiałów jak papier, folia, szkło. Następną istotną kwestią jest odpowiednia segregacja. Przed udaniem się na złom trzeba osobno odłożyć stal, żelazo, mosiądz miedź itp. Przede wszystkim jest to bardziej opłacalne dla osoby, która to sprzedaje. Kiedy jakiś przedmiot zawiera kilka metali zostanie on zważony i kupiony w cenie żelaza, nawet jeżeli są tam elementy z drogiej miedzi, czy cyny. 

Jak sprzedać samochód na skup złomu? 

Wiele skupów, które mają taką możliwość skupuje również niepotrzebne, popsute samochody. Dotyczy to zarówno całych pojazdów, jak i pojedynczych części. Zazwyczaj jest to jedyna możliwość na legalne pozbycie się auta po dużym wypadku. Jakiś czas temu aby oddać taki samochód na złom trzeba było wnieść opłatę recyclingową, która wynosiła 500 zł. Obecnie wycofano się z niej i na sprzedaniu wraka można nawet zyskać. 

Czego nie można sprzedać na skupie złomu?

Wiele więcej osób oddaje zbędne, metalowe przedmioty na złom. Takie punkty często kupują prawie wszystko, ale jest kilka wyjątków. Jakie dokładnie? W skupach złomu na pewno nie spieniężymy monet będących aktualnie w obrocie. Kolejną rzeczą, której nie da się legalnie sprzedać na złomie są znaki drogowe, co raczej jest oczywiste. Z pewnością taki skup nie ma prawa przyjmować także trakcji kolejowych lub tramwajowych, także w sytuacji kiedy potrafimy udowodnić, że posiadamy je legalnie. Mimo wszystko warto czasami zrobić w domu czy piwnicy dokładne porządki i bezwartościowe, metalowe przedmioty oddać na złomowisko. Jest to na pewno bardziej opłacalna opcja niż wyrzucanie ich do śmieci. Ważne jest to, że oprócz zysku w ten sposób zadbamy o środowisko naturalne, a metalowy przedmiot zyska drugie życie.

Jak otworzyć skup złomu?

Skupy złomu są bardzo popularne, w związku z tym coraz więcej osób je otwiera. Oczywiście trzeba posiadać odpowiednie miejsce, gdzie można składować tego typu odpady. Aby założyć taką działalność trzeba zdobyć odpowiednie zezwolenie z gminy na terenie której będzie się znajdowało złomowisko. Jeśli potencjalny przedsiębiorca posiada aktualną decyzję z Programu Gospodarowania Odpadami Niebezpiecznymi, jest to w zupełności wystarczające.