Skip to content

Szklane balustrady – zidentyfikuj ich pozytywne strony oraz wady

Balustrada to ważny element używany w celu osłonięcia schodów, tarasu, balkonu. Te wykonane ze szkła całkiem niedawno były wykorzystywane zwłaszcza w biurowcach, urzędach czy galeriach. W obecnej chwili balustrady szklane bardzo często pojawiają się także w prywatnych lokalach, gdzie pozwalają na uzyskanie interesującego rezultatu. Balustrady szklane wspaniale harmonizują z wielorakimi trendami architektonicznymi czy też aranżacjami wnętrz. Nie zasłaniają ciekawych rozwiązań stylizacyjnych, powiększają optycznie przestrzeń, a oprócz tego są nadzwyczaj wytrzymałe oraz bezpieczne. Mogą być tworzone z pochwytem z drewna lub aluminiowym. Dodatkowe obramowanie udekoruje proste i zimne płyty a także wyodrębni komponenty jak fasada, schody czy posadzka.

Co to takiego szklana balustrada?

Balustrada szklana to nowoczesny element wykończenia wnętrz, stworzony ze szkła hartowanego. Możemy decydować się na spośród balustrad samonośnych, balustrad na magistrali oraz stworzonych w stalowej ramie.

Balustrady samonośne są skonstruowane od początku do końca z pasków szkła. Tego typu rozwiązanie będzie jednakże drogie i wymaga wykonania kompleksowych prac budowlanych: balustradę instaluje się na ogół bezpośrednio do sufitu z wykorzystaniem specjalnie dostosowanych łączników.

Balustrada na szynie jest to często wybierana możliwość mając na uwadze bezproblemowy sposób montażu i możliwość wykończenia przy wykorzystaniu użyciu rozmaitych materiałów. Wśród elementów wykończeniowych tego typu balustrad napotkamy barierki stworzone z drewna albo stali, co pozwala dopasować ich design do aranżacji wnętrza.

Innym, chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem jest użycie balustrad w stalowej ramie. Istnieje wiele wzorów, dzięki czemu możemy dopasować je do wyglądu wnętrza, tarasu czy balkonu. Stalowa rama zwiększa trwałość balustrady na szkodliwe czynniki zewnętrzne. 

Balustrady szklane – w jakim celu wskazane jest wykorzystywać?

Balustrady szklane posiadają wiele zalet równocześnie w kwestii stylistyki, bezpieczeństwa, jak i funkcjonalności. Dzięki takim szklanym balustradom każde wnętrze będzie wyglądało na w większym stopniu przestrzenne. Przezroczystość barierek pozwala również na lepsze oświetlenie pomieszczeń, nie blokując promieni słońca i światła sztucznego z lamp czy kinkietów. Właściwie dobrane szklane barierki nadają aranżacjom nowoczesny wygląd, a szkło wpisuje się w niemalże każdą stylistykę. Takie rozwiązanie będzie pasowało do pomieszczeń wykończonych betonem, cegłą, kamieniem, kaflami, czy nowoczesną tapetą albo ścianą pomalowaną na każdy kolor.

Balustrady szklane  w Warszawie to dobre rozwiązanie do domu, biura czy też sklepu. Szkło jako materiał w architekturze, jest niezwykle szlachetne. Przynosi na myśl prostotę i komfort jednocześnie.

Balustrady szklane cechuje prostota oraz przezroczystość powierzchni, {dzięki temu uzyskujemy gwarancję, że taka barierka nie hamuje padającego przez nią światła. Każde pomieszczenie na pierwszy rzut oka staje się bardziej rozjaśnione. Prowadzi to także do optycznego zwiększenia przestrzeni i zmiany perspektywy planu widokowego. Z tego powodu poręcze szklane bardzo dobrze sprawdzają się w lokalach z widokiem na góry lub mieszkaniach z tarasami na wysokich piętrach budynku. Za pomocą takiego rozwiązania na tarasie budynku czy restauracji lub biura, zyskujemy wiele więcej widoku na las, miasteczko, ulicę czy skwer, niż przy użyciu tradycyjnych poręczy.

Szklana poręcz jest delikatnym połączeniem funkcjonalności oraz delikatności. Następną pozytywną stroną szklanych balustrad jest prostota w utrzymaniu. Trzeba tylko posiadać płyn do szkła i ściereczkę ewentualnie ręcznik papierowy. Jedno wytarcie poręczy powoduje wymycie ich do czysta i odzyskanie blasku nowości.

Balustrady szklane nie są jednak bez wad. Na początek, odstraszać może ich cena, która jest trochę większa niż w przypadku zwyczajnych balustrad szklanych. Bierze się ona z dobrej jakości produktu, gdyż hartowanie szkła wymaga ogromnych nakładów czasu i pracy. Drugą wadą stał się fakt, że banalnie na nich dostrzec wielorakiego typu zabrudzenia. Wprawdzie, ich usunięcie jest proste, jednak może to nie odpowiadać osobom uczulonym na tym punkcie. Ostatnią kwestią jest przejrzystość typowych paneli szklanych, a to może ograniczać prywatność na balkonie lub patio. 

Balustrady szklane Warszawa – jak wybrać realizatora? 

Zanim zdecydujemy się na szklaną balustradę wskazane jest przyjrzeć się producentom, żeby zdecydować się na takiego, który zrealizuje wszystkie nasze oczekiwania. W Warszawie znajdziemy sporą ilość wykonawców. Poszukując wykonawcy powinno się skupić uwagę na jakość oferowanych materiałów, dbałość o detale czy dostępne wzornictwo.