Skip to content

Wiązanki pogrzebowe – jak długo się utrzymują?

Śmierc bliskiej osoby to zawsze ciężkie momenty. Wiąże się to z przemyśleniami na temat ludzkiej śmiertelności. Osobie zmarłej należy się godny pochówek. W ten sposób, zgodnie z tradycją oddaje się pamięć bliskim zmarłym.

Ceremoniom pogrzebowym towarzyszą różne obyczaje, które kultywuje się od lat w celu zachowania pamięci po zmarłych.

Jednym z elementów żegnania zmarłych z przyziemnym światem są kwiaty – uznawane za symbol przemijania. Wspólnym czynnikiem, który żałobnicy składają na grobach są wiązanki pogrzebowe. Szczecin czy Rzeszów – tradycja ta spotykana jest w całej Polsce.

Dlaczego wiązanki pogrzebowe stały się stałym elementem pogrzebów?

“Najpiękniejsze kwiaty człowiek dostaje na swoim pogrzebie” – głosi piosenka. Czy jest w tym stwierdzeniu odrobina prawdy? W naszych realiach przyjęło się wręczanie kwiatów przy okazajch wszelakich. Ważne wydarzenia, jubileusze zazwyczaj ozdabiane są kwiatami.

Podobnie sprawa ma się z kwiatami pogrzebowymi. Mają one być wyrazem pamięci i szacunku dla zmarłej osoby. Symbolizują one także żałobę, która powstaje w wyniku śmierci.

Większość kwiatów po określonym czasie więdnie – zatem wiązanki pogrzebowe Szczecin mają w tym wypadku charakter także metaforyczny. Uplastyczniają cykl ludzkiego życia, którego nieodzowną cechą jest przemijanie.

Wiązanki pogrzebowe Szczcin na zamówienie tworzą kwiaciarnie. Kompozycje stosowane na pogrzebach cechują się wyważoną kolorystyką. Ma to dodatkowo motywować do zadumy.

Można spotkać wieńce pogrzebowe różnych wymiarów. Na grobach składane są zarówno małe wiązanki pogrzebowe, jak również złożone kompozycje. Występuje też tradycja rzucania na grób pojedynczych kwiatów.

Wiązanki pogrzebowe – z jakich kwiatów się je tworzy

Do tworzenia wiązanek pogrzebowych najczęściej wykorzystuje się kwiaty o dość wyważonym ubarwieniu. Chętnie używa się tu: anturii, chryzantem czy lilii.

Wytwarzanie wiązanek pogrzebowych jest całkiem złożonym procesem, który wymaga od twórcy dokładności. Wiązanki pogrzebowe Szczecin mają okrągły lub półokrągły kształt i tworzone są na floretach lub iglastych gałązkach.

Do uformowanego podkładu mocuje się kwiaty – chryzantemy, goździki, róże czy wspomniane wyżej lilie i anturie. Podobnych kwiatów używa się tworząc wiązanki pogrzebowe Szczecin – są to mniejsze formy bukietu pogrzebowego, kształtem przypominają bukiet. W przeciwieństwie do wieńców pogrzebowych, wiązanki pogrzebowe można złożyć na grobie, ale też włożyć do wazonu.

Ile czasu mogą leżeć wiązanki pogrzebowe?

Jednym z skutków pochówku, jest zasypanie trumny kwiatami. Jak długo powinny one w ten sposób ozdabiać grób?

Jest tradycja, która mówi o czasie 6 tygodni. Inne głosy mówią o miesiącu. Jednak faktem jest, że żywe kwiaty bez ciągłego dostępu do wody po dużo krótszym czasie zaczynają więdnąć.

Z przyczyn praktycznych zatem, pozbycie się kwiatów, wiązanek i wieńców z grobu następuje zazwyczaj szybciej niż nakazuje tradycja.

Najczęściej po około 1-2 tygodniach rodzina podejmują się uprzątnięcia grobu i doprowadzenia go do ładu po uroczystościach pogrzebowych.