Skip to content
Moje

Wszystko o instalacji elektrycznej w nowym mieszkaniu!

Jeśli na właśną rękę nie zaprojektujemy umiejscowienia gniazdek i ułożeniem lamp to deweloper zrobi nam ich nieznaczną ilość. Potem spowoduje to, że w każdym pomieszczeniu będziemy mieli conajmniej parę przedłużaczy, których nie uda nam się schować albo ładnie wkomponować w przestrzeń. Dodatkowo często będzie zwyczajnie ciemnica i trudno będzie nam to naprawić większą lampą. O czym należy więc pamiętać podczas planowania instalacji elektrycznej i jakich błędów nie popełniać?

Gdzie umieścić gniazdka, aby było praktycznie?

Na tym etapie wypada mieć już wstępny plan domu. Warto wiedzieć gdzie stanie łóżko, sofa, telewizor, ale też szczegółowe ulokowanie urządzeń w kuchni. W łazience warto pomyśleć gdzie stanie pralka oraz zlew, żebyśmy mogli zawsze naładować szczoteczkę elektryczną lub suszarkę do włosów. Dodatkowo powinniśmy wiedzieć, że gniazdka w łazience powinny być zasłonięte, żeby nie mieć kontaktu z wodą. Instalacja elektryczna w tego typu pomieszczeniach jest niezmiernie ważna.

Przeważnie deweloper samodzielnie nie zaprojektuje zbyt wiele gniazdek w pokojach typu sypialnia lub pokój dziecięcy więc musimy sami przeanalizować gdzie postawimy łóżko i umiejscowić gniazdka z obydwu stron. 

Jednakowa sytuacja będzie w przypadku salonu – jeśli myślimy aby powiesić telewizor na ścianie, zamiast postawić go na szafce, to poprośmy o montaż gniazdka wyżej, na dodatek zaplanujmy jedno w okolicach kanapy, żeby móc podłączyć stojącą lampę lub ładowarkę do telefonu. Fachowcy z Gdańska, tacy jak na przykład BPEGD – biuro projektów elektrycznych stuprocentowo z chęcią pomogą nam przy zaprojektowaniu instalacji elektrycznej.

Gniazdka w kuchni – rozmieść z głową

Kuchnia jest najcięższym pomieszczeniem do zaprojektowania instalacji elektrycznej. Lodówka, zmywarka, piekarnik oraz kuchenka elektryczna lub indukcyjna muszą mieć z reguły osobne gniazdka. Powinniśmy zaprojektować je w takich miejscach i na odpowiednich wysokościach, tak aby urządzenia te nie musiały za bardzo odstawać od ściany i żeby nie przejmować się, że kabel nie starczy.

Oprócz nich w kuchni mamy dużą ilość pozostałych urządzeń. O ile wyciskarkę do soku czy mikser mamy możliwość za każdym razem wyłączyć z gniazdka, o tyle czajnik lub ekspres do kawy przeważnie jest podłączony do prądu zawsze. Identycznie wygląda sytuacja z mikrofalą i okapem. W kuchni wypadałoby więc zaprojektować wiele gniazdek – najlepiej, aby były nad blatem, tak żeby korzystanie z nich było maksymalnie wygodne.

Elektryka oświetlenia – nie popełnij tych błędów

Oświetlenie, które początkowo planuje developer jest również minimalne. Jeśli nie nie mamy ochoty na kucie ścian aby samodzielnie wprowadzić zmiany w instalacji elektrycznej, warto wcześniej obmyślić w jakich miejscach i jak dużo świateł będziemy potrzebować. Jeżeli w sypialni nie mamy zamiaru stawiać lampek nocnych, tylko lampy ścienne – to jest właściwy czas na wprowadzenie takiej modyfikacji w projekcie lokalu. Podobnie jest w przypadku oświetlenia łazienkowego – deweloper zazwyczaj postawi na jeden kinkiet nad lustrem, jeśli w planach są dwie, po każdej stronie lustra – musimy też zawrzeć to w projekcie instalacji elektrycznej. Często żalimy się na za ciemną kuchnię – tu także nic nie stoi na przeszkodzie aby zamontować dwa punkty świetlne, jeden nad blatami, drugi nad stołem, w jadalni.

Jeżeli uda Wam się znaleźć sprawdzonych specjalistów to na pewno zajmą się profesjonalnym zaprojektowaniem oświetlenia – tych stuprocentowo spotkacie w Gdańsku.